Only
£200.76
£167.30
- Delivery in 1 - 2 Working Days
- Free Mainland UK Delivery
- Setup & Installation Services
- Free 9 - 5 UK Technical Support
8 In stock
Order by 4.30pm to get delivery from the next working day
For further enquiries or quotation requirements, please feel free to drop us a message.
Intel Q870, 2 x SO-DIMM slots, max. 128GB, DDR5, Intel I219LM 1Gb Ethernet, 256 Mb Flash ROM, Mini-ITX
- Ready for Advanced AI PCs: Designed for the future of AI computing, with the power and connectivity needed for demanding AI applications
- Intel® LGA 1851 Socket: Ready for Intel® CoreTM Ultra Processors (Series 2)
- ASUS CSM Program: A stable motherboard supply, end-of-life notifications, and IT software for business motherboards
- ASUS Control Center Express: Integrated IT monitoring and management software that simplifies enterprise-level system administration
- Enhanced System Security: Boot defender with NIST SP800-193 compliance, a self-recovering BIOS, and TPM to safeguard PCs
- Consistent and Reliable Performance: High-quality components and rigorous testing to help ensure durability in harsh environments
- Efficient Management and Customization: An event log and commercial BIOS kit to enable easy maintenance
- Better Serviceability: Q-LED Core diagnostic display and COM debug header to facilitate building and support processes
- Ultrafast Connectivity: PCIe 5.0, DDR5 SO-DIMM slots , rear and front USB 10Gbps Type-C®
- DIY Friendly Design: SafeSlot, Dual DIMM clips, Box headers
| SKU | 90MB1MPP-M0EAYC |
|---|---|
| EAN | 4711636208857 |
| Manufacturer | ASUS |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
Mini-ITX Q870 business motherboard with Intel® vPro support and enhanced security, reliability and manageability
ASUS Pro business motherboards provide enhanced features to smooth your IT operations, including comprehensive system protection, 24/7 stability and reliability and an improved management suite for easier customization. Known as the world's biggest and best-known motherboard brand, ASUS provides world-class after-sales service and guaranteed long-term availability to maximize your investment over the product life cycle and offers a high-quality, TCO-optimized solution for your business computing-needs.
ASUS Pro business motherboards provide enhanced features to smooth your IT operations, including comprehensive system protection, 24/7 stability and reliability and an improved management suite for easier customization. Known as the world's biggest and best-known motherboard brand, ASUS provides world-class after-sales service and guaranteed long-term availability to maximize your investment over the product life cycle and offers a high-quality, TCO-optimized solution for your business computing-needs.
| Internal I/O | |
|---|---|
| Number of M.2 (M) slots | 1 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) connectors | 1 |
| 12V power connector | Yes |
| Supported storage drive interfaces | M.2, SATA III |
| USB 2.0 connectors | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) connectors | 1 |
| Number of SATA III connectors | 2 |
| Number of COM connectors | 2 |
| Number of chassis fan connectors | 1 |
| Front panel audio connector | Yes |
| EPS power connector (8-pin) | Yes |
| CPU fan connector | Yes |
| ATX Power connector (24-pin) | Yes |
| Number of CPU fan connectors | 1 |
| Technical details | |
| Motherboard chipset family | Intel |
| Motherboard chipset | Intel Q870 |
| Parallel processing technology support | Not supported |
| Motherboard form factor | mini ITX |
| Component for | PC |
| Audio | |
| Audio output channels | 7.1 channels |
| Performance | |
| Number of HDDs supported | 2 |
| Supported storage drive types | HDD & SSD |
| Windows operating systems supported | Windows 10 x64, Windows 11 |
| Motherboard chipset family | Intel |
| Motherboard chipset | Intel Q870 |
| Audio output channels | 7.1 channels |
| Motherboard form factor | mini ITX |
| Component for | PC |
| Processor | |
| Processor manufacturer | Intel |
| Compatible processor series | Intel Core Ultra (Series 2) |
| Processor socket | LGA 1851 (Socket V1) |
| Memory | |
| Number of memory slots | 2 |
| Memory slots type | SO-DIMM |
| Supported memory types | DDR5-SDRAM |
| Memory channels | Dual-channel |
| Maximum internal memory | 128 GB |
| Unbuffered memory | Yes |
| Supported memory clock speed (max) | 6400 MHz |
| ECC сompatibility | Non-ECC |
| Storage controllers | |
| Number of HDDs supported | 2 |
| Supported storage drive types | HDD & SSD |
| Supported storage drive interfaces | M.2, SATA III |
| Number of storage drives supported | 3 |
| Graphics | |
| Parallel processing technology support | Not supported |
| Rear panel I/O ports | |
|---|---|
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 3 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 0 |
| PS/2 ports quantity | 2 |
| Microphone in | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| DVI-D ports quantity | 0 |
| DisplayPorts quantity | 2 |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | No |
| LAN controller | Intel WGI219LM |
| Ethernet interface type | Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Features | |
| Windows operating systems supported | Windows 10 x64, Windows 11 |
| Motherboard chipset family | Intel |
| Motherboard chipset | Intel Q870 |
| Audio output channels | 7.1 channels |
| Motherboard form factor | mini ITX |
| Component for | PC |
| Product colour | Multicolour |
| Expansion slots | |
| Number of M.2 (M) slots | 1 |
| PCI Express x16 (Gen 5.x) slots | 1 |
| BIOS | |
| BIOS memory size | 256 Mbit |
| Packaging data | |
| Package width | 230 mm |
| Package depth | 185 mm |
| Package height | 60 mm |
| Package weight | 640 g |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Windows 10 x64, Windows 11 |
| Weight & dimensions | |
| Height | 50 mm |
| Package width | 230 mm |
| Package depth | 185 mm |
| Package height | 60 mm |
| Package weight | 640 g |
| Weight | 405 g |
| Width | 170 mm |
| Depth | 170 mm |
| Other features | |
| Height | 50 mm |
| Package width | 230 mm |
| Package depth | 185 mm |
| Package height | 60 mm |
| Package weight | 640 g |
| Weight | 405 g |
Write Your Own Review
We found other products you might like!
-
ASUS ROG STRIX B850-F GAMING WIFI7 NEO AMD B850 Socket AM5 ATXOnly £269.02 £224.18 -
MSI B850I EDGE TI WIFI AMD B850 Socket AM5 mini ITXOnly £246.00 £205.00 -
ASUS TUF GAMING B650M-PLUS WIFI AMD B650 Socket AM5 micro ATXOnly £165.62 £138.02 -
ASUS PRIME Z890-P Intel Z890 LGA 1851 (Socket V1) ATXOnly £205.79 £171.49 -
ASUS TUF GAMING B650E-PLUS WIFI AMD B650 Socket AM5 ATXOnly £169.64 £141.37 -
MSI PRO B850-S EVO WIFI motherboard AMD B850 Socket AM5 ATXOnly £163.98 £136.65 -
ASUS ROG STRIX B760-G GAMING WIFI Intel B760 LGA 1700 micro ATXOnly £192.73 £160.61 -
ASUS B850 MAX GAMING WIFI W AMD B850 Socket AM5 ATXOnly £190.72 £158.93 -
MSI PRO X870E-S EVO WIFI motherboard AMD X870E Socket AM5 ATXOnly £220.36 £183.63 -
ASUS ROG STRIX B760-I GAMING WIFI Intel B760 LGA 1700 mini ITXOnly £220.44 £183.70 -
MSI AM5 PRO B850M-A WIFI PZ M-ATX AMD B850 Socket AM5 micro ATXOnly £184.49 £153.74 -
MSI B860 GAMING PLUS WIFI motherboard Intel B860 LGA 1851 (Socket V1) ATXOnly £179.36 £149.47 -
ASUS TUF GAMING B850-PRO WIFI7 W NEO AMD B850 Socket AM5 ATXOnly £222.84 £185.70 -
ASUS B850M MAX GAMING WIFI AMD B850 Socket AM5 micro ATXOnly £190.72 £158.93 -
MSI PRO Z890-P WIFI motherboard Intel Z890 LGA 1851 (Socket V1) ATXOnly £220.36 £183.63 -
ASUS PRO Q870M-C-CSM Intel® Q870 LGA 1851 (Socket V1) micro ATXOnly £181.68 £151.40 -
ASUS B850 MAX GAMING WIFI AMD B850 Socket AM5 ATXOnly £190.72 £158.93 -
MSI PRO Z890-S WIFI motherboard Intel Z890 LGA 1851 (Socket V1) ATXOnly £213.19 £177.66 -
ASUS X870 MAX GAMING WIFI7 AMD X870 Socket AM5 ATXOnly £283.06 £235.88 -
ASUS PROART B850-CREATOR WIFI NEO AMD B850 Socket AM5 ATXOnly £240.01 £200.01 -
ASUS PRIME Z790M-PLUS Intel Z790 LGA 1700 micro ATXOnly £261.34 £217.78 -
MSI PRO X870E-P WIFI motherboard AMD X870E Socket AM5 ATXOnly £225.48 £187.90 -
MSI MAG B850 GAMING PLUS MAX WIFI motherboard AMD B850 Socket AM5 ATXOnly £199.86 £166.55 -
ASUS ROG STRIX B760-F GAMING WIFI Intel B760 LGA 1700 ATXOnly £213.82 £178.18 -
MSI MAG X870E GAMING MAX WIFI motherboard AMD X870E Socket AM5 ATXOnly £246.00 £205.00 -
ASUS ROG STRIX B760-A GAMING WIFI Intel B760 LGA 1700 ATXOnly £203.77 £169.81 -
ASUS PRIME B650M-A WIFI II AMD B650 Socket AM5 micro ATXOnly £206.17 £171.81 -
ASUS PRIME Z790-P WIFI Intel Z790 LGA 1700 ATXOnly £177.67 £148.06 -
ASUS TUF GAMING Z790-PLUS WIFI Intel Z790 LGA 1700 ATXOnly £200.76 £167.30 -
ASUS ROG STRIX B650-A GAMING WIFI AMD B650 Socket AM5 ATXOnly £161.60 £134.67 -
ASUS ROG STRIX B650E-I GAMING WIFI AMD B650 Socket AM5 mini ITXOnly £234.88 £195.73 -
ASUS TUF GAMING B550M-PLUS WIFI II AMD B550 Socket AM4 micro ATXOnly £123.47 £102.89 -
ASUS PRIME B850-PLUS WIFI AMD B850 Socket AM5 ATXOnly £172.64 £143.87 -
MSI B850 GAMING PLUS WIFI PZ motherboard AMD B850 Socket AM5 ATXOnly £215.23 £179.36 -
ASUS ROG STRIX B650E-E GAMING WIFI AMD B650 Socket AM5 ATXOnly £244.93 £204.11 -
MSI MAG X870E TOMAHAWK WIFI motherboard AMD X870E Socket AM5 ATXOnly £251.10 £209.25 -
MSI B850 GAMING PLUS WIFI motherboard AMD B850 Socket AM5 ATXOnly £169.12 £140.93 -
ASUS TUF GAMING B850M-PLUS WIFI7 W AMD B850 Socket AM5 micro ATXOnly £200.76 £167.30 -
PopularASUS ROG STRIX B550-F GAMING WIFI II AMD B550 Socket AM4 ATXOnly £215.66 £179.72 -
MSI MAG Z790 TOMAHAWK WIFI motherboard Intel Z790 LGA 1700 ATXOnly £189.60 £158.00 -
ASUS TUF GAMING B850M-PLUS WIFI7 AMD B850 Socket AM5 micro ATXOnly £200.76 £167.30 -
RecommendedMSI MAG B850 TOMAHAWK MAX WIFI motherboard AMD B850 Socket AM5 ATXOnly £230.62 £192.18 -
ASUS PRIME X870-P AMD X870 Socket AM5 ATXOnly £225.85 £188.21 -
ASUS ROG STRIX B850-A GAMING WIFI AMD B850 Socket AM5 ATXOnly £271.03 £225.86 -
MSI Z790 GAMING PLUS WIFI motherboard Intel Z790 LGA 1700 ATXOnly £174.24 £145.20 -
MSI X870E GAMING PLUS WIFI motherboard AMD X870E Socket AM5 ATXOnly £215.23 £179.36 -
Hot ProductMSI PRO Z790-P WIFI motherboard Intel Z790 LGA 1700 ATXOnly £163.98 £136.65 -
MSI MAG B850M MORTAR WIFI motherboard AMD B850 Socket AM5 micro ATXOnly £199.86 £166.55 -
BestsellerASUS Prime X870-P WIFI AMD X870 Socket AM5 ATXOnly £235.90 £196.58
You may also be interested in
| Product |
ASUS PRO Q870I-C-CSM Intel Q870 LGA 18...
Only
£200.76
£167.30
|
Popular
ASUS ROG STRIX B550-F GAMING WIFI II A...
Only
£215.66
£179.72
|
Hot Product
ASUS TUF GAMING B550M-PLUS WIFI II AMD...
Only
£123.47
£102.89
|
Bestseller
MSI PRO Z790-P WIFI motherboard Intel...
Only
£163.98
£136.65
|
ASUS TUF GAMING B650M-PLUS WIFI AMD B6...
Only
£165.62
£138.02
|
Recommended
ASUS ROG STRIX B650-A GAMING WIFI AMD...
Only
£161.60
£134.67
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
90MB1MPP-M0EAYC
|
90MB19V0-M0EAY0
|
90MB19Y0-M0EAY0
|
PRO Z790-P WIFI
|
90MB1BF0-M0EAY0
|
90MB1BP0-M0EAY0
|
| Manufacturer |
ASUS
|
ASUS
|
ASUS
|
MSI
|
ASUS
|
ASUS
|
| Motherboard form factor |
mini ITX
|
ATX
|
micro ATX
|
ATX
|
micro ATX
|
ATX
|
| Processor socket |
LGA 1851 (Socket V1)
|
Socket AM4
|
Socket AM4
|
LGA 1700
|
Socket AM5
|
Socket AM5
|
| Component for |
PC
|
PC
|
PC
|
PC
|
PC
|
PC
|
| Supported memory types |
DDR5-SDRAM
|
DDR4-SDRAM
|
DDR4-SDRAM
|
DDR5-SDRAM
|
DDR5-SDRAM
|
DDR5-SDRAM
|
| Number of memory slots |
2 to 3
|
4 to 6
|
4 to 6
|
4 to 6
|
4 to 6
|
4 to 6
|
| Processor manufacturer |
Intel
|
AMD
|
AMD
|
Intel
|
AMD
|
AMD
|
