Only
£356.93
£297.44
- Delivery in 1 - 2 Working Days
- Free Mainland UK Delivery
- Setup & Installation Services
- Free 9 - 5 UK Technical Support
20 In stock
Order by 4.30pm to get delivery from the next working day
For further enquiries or quotation requirements, please feel free to drop us a message.
NVIDIA GeForce RTX 5060 8GB GDDR7, 2.1 Slot, 3840 CUDA, 128-bit, 28 Gbps, 550W, 1 x 8-pin
| SKU | 90YV0NS0-M0NB00 |
|---|---|
| EAN | 4711636296427 |
| Manufacturer | ASUS |
| Availability | Y |
| Product Family | Dual |
Dual Fans, Perfect Fit
ASUS Dual GeForce RTX™ 5060 EVO combines powerful thermal performance with broad compatibility. Advanced cooling solutions from flagship graphics cards — including two Axial-tech fans for optimizing airflow to the heatsink. Designed in a compact 2.1-slot form factor, delivering more power in less space. These enhancements make ASUS Dual the perfect choice for gamers who want heavyweight graphics performance in a compact build.
ASUS Dual GeForce RTX™ 5060 EVO combines powerful thermal performance with broad compatibility. Advanced cooling solutions from flagship graphics cards — including two Axial-tech fans for optimizing airflow to the heatsink. Designed in a compact 2.1-slot form factor, delivering more power in less space. These enhancements make ASUS Dual the perfect choice for gamers who want heavyweight graphics performance in a compact build.
| Processor | |
|---|---|
| Graphics processor family | NVIDIA |
| Processor boost clock speed | 2535 MHz |
| Parallel processing technology support | Not supported |
| Maximum displays per videocard | 4 |
| CUDA cores | 3840 |
| CUDA | Yes |
| Maximum resolution | 7680 x 4320 pixels |
| Graphics processor | GeForce RTX 5060 |
| Processor frequency (OC mode) | 2565 MHz |
| Memory | |
| Discrete graphics card memory | 8 GB |
| Data transfer rate | 28 Gbit/s |
| Memory bus | 128 bit |
| Graphics card memory type | GDDR7 |
| Ports & interfaces | |
| HDMI version | 2.1b |
| HDMI ports quantity | 1 |
| DisplayPort version | 2.1b |
| DVI-I ports quantity | 0 |
| DVI-D ports quantity | 0 |
| DisplayPorts quantity | 3 |
| Interface type | PCI Express 5.0 |
| Video | |
| OpenGL version | 4.6 |
| HDMI version | 2.1b |
| HDCP | Yes |
| Dual Link DVI | No |
| CUDA cores | 3840 |
| Performance | |
| NVIDIA G-SYNC | Yes |
| Virtual Reality (VR) ready | Yes |
| OpenGL version | 4.6 |
| HDCP | Yes |
| Dual Link DVI | No |
| HDCP version | 2.3 |
| NPU performance up to | 614 TOPs |
| Design | |
|---|---|
| Number of fans | 2 fan(s) |
| Cooling type | Active |
| Product colour | Multicolour |
| Number of slots | 2.1 |
| Cooling technology | ASUS Axial-tech |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Power | |
| Supplementary power connectors | 1x 8-pin |
| Minimum system power supply | 550 W |
| Weight & dimensions | |
| Number of slots | 2.1 |
| Height | 120 mm |
| Depth | 42 mm |
| Length | 225 mm |
| Technical details | |
| Cooling type | Active |
| Product colour | Multicolour |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Minimum system power supply | 550 W |
Write Your Own Review
We found other products you might like!
-
ASUS Prime -RTX5060TI-O8G NVIDIA GeForce RTX 5060 Ti 8 GB GDDR7Only £464.00 £386.67 -
NewAMD Radeon Pro W7500 8 GB GDDR6Only £414.43 £345.36 -
Lenovo 4X61Q73041 graphics card NVIDIA RTX A1000 8 GB GDDR6Only £458.32 £381.93 -
MSI GeForce RTX 5060 TI 8G VENTUS 2X OC PLUS NVIDIA 8 GB GDDR7Only £412.26 £343.55 -
AMD Pro W5700 Radeon Pro W5700 8 GB GDDR6Only £458.06 £381.72 -
Lenovo 4X61U02753 graphics card NVIDIA GeForce RTX 5060 8 GB GDDR7Only £446.54 £372.12 -
DELL NVIDIA RTX A1000 8 GB GDDR6Only £466.62 £388.85 -
ASUS Prime Radeon RX 9060 XT O16G AMD 16 GB GDDR6Only £504.79 £420.66 -
MSI GeForce RTX 5060 Ti 8G GAMING TRIO OC NVIDIA 8 GB GDDR7Only £463.80 £386.50 -
ASUS TUF Gaming TUF-RTX5060-O8G-GAMING NVIDIA GeForce RTX 5060 8 GB GDDR7Only £397.73 £331.44 -
ASUS Prime -RTX5060-O8G NVIDIA GeForce RTX 5060 8 GB GDDR7Only £382.43 £318.69 -
ASUS Prime -RTX5050-O8G NVIDIA GeForce RTX 5050 8 GB GDDR6Only £341.63 £284.69 -
RecommendedPNY RTX A1000 NVIDIA 8 GB GDDR6Only £402.30 £335.25 -
MSI GeForce RTX 5060 8G GAMING OC NVIDIA 8 GB GDDR7Only £365.88 £304.90 -
Matrox M9128-E1024LAF graphics card 1 GB GDDR2Only £340.08 £283.40 -
PopularMatrox M9120 PCIe x16 GDDR2Only £340.08 £283.40 -
ASUS Dual -RTX5060TI-O8G-WHITE NVIDIA GeForce RTX 5060 Ti 8 GB GDDR7Only £453.82 £378.18 -
ASUS Dual -RTX5060TI-8G NVIDIA GeForce RTX 5060 Ti 8 GB GDDR7Only £438.52 £365.43 -
ASUS Dual -RX9060XT-16G-WHITE AMD Radeon RX 9060 XT 16 GB GDDR6Only £489.49 £407.91 -
ASUS Dual -RX9060XT-16G AMD Radeon RX 9060 XT 16 GB GDDR6Only £484.40 £403.67 -
ASUS Dual -RTX5060TI-O8G NVIDIA GeForce RTX 5060 Ti 8 GB GDDR7Only £443.62 £369.68 -
BestsellerASUS Dual -RTX5060-O8G NVIDIA GeForce RTX 5060 8 GB GDDR7Only £356.93 £297.44 -
Hot ProductASUS Dual -RTX5050-O8G NVIDIA GeForce RTX 5050 8 GB GDDR6Only £316.13 £263.44
You may also be interested in
| Product |
Recommended
ASUS Dual -RTX5060-O8G-EVO NVIDIA GeFo...
Only
£356.93
£297.44
|
Popular
Matrox M9120 PCIe x16 GDDR2
Only
£340.08
£283.40
|
Matrox M9128-E1024LAF graphics card 1...
Only
£340.08
£283.40
|
New
AMD Pro W5700 Radeon Pro W5700 8 GB GD...
Only
£458.06
£381.72
|
Hot Product
AMD Radeon Pro W7500 8 GB GDDR6
Only
£414.43
£345.36
|
Bestseller
PNY RTX A1000 NVIDIA 8 GB GDDR6
Only
£402.30
£335.25
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
90YV0NS0-M0NB00
|
M9120-E512F
|
M9128-E1024LAF
|
100-506085
|
100-300000078
|
VCNRTXA1000-SB
|
| Manufacturer |
ASUS
|
Matrox
|
Matrox
|
AMD
|
AMD
|
PNY
|
| Graphics card memory type |
GDDR7
|
GDDR2
|
GDDR2
|
GDDR6
|
GDDR6
|
GDDR6
|
| Interface type |
PCI Express 5.0
|
PCI Express x16
|
PCI Express x16
|
PCI Express x16 4.0
|
PCI Express x8 4.0
|
PCI Express x8 4.0
|
| Memory bus |
64bit to 128bit
|
64bit to 128bit
|
64bit to 128bit
|
245bit to 256bit
|
64bit to 128bit
|
64bit to 128bit
|
| Graphics processor |
GeForce RTX 5060
|
N/A
|
N/A
|
Radeon Pro W5700
|
Radeon Pro W7500
|
RTX A1000
|
| Maximum resolution |
7680 x 4320 pixels
|
2048 x 1536 pixels
|
2560 x 1600 pixels
|
N/A
|
7680 x 4320 pixels
|
7680 x 4320 pixels
|
| DVI-I ports quantity |
0
|
2
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
0
|
| DVI-D ports quantity |
0
|
2
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
0
|
| HDMI ports quantity |
1
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Cooling type |
active
|
passive
|
passive
|
active
|
active
|
active
|
| DisplayPorts quantity |
3
|
N/A
|
2
|
N/A
|
4
|
0
|
| Graphics processor family |
NVIDIA
|
Matrox
|
Matrox
|
AMD
|
AMD
|
NVIDIA
|
| Discrete graphics card memory |
8GB to 12GB
|
N/A
|
1GB to 2GB
|
8GB to 12GB
|
8GB to 12GB
|
8GB to 12GB
|
