Only
£411.10
£342.58
- Delivery in 1 - 2 Working Days
- Free Mainland UK Delivery
- Setup & Installation Services
- Free 9 - 5 UK Technical Support
12 In stock
Order by 4.30pm to get delivery from the next working day
For further enquiries or quotation requirements, please feel free to drop us a message.
Easy UPS On-Line SRV 36V Battery Pack for 1KVA Extended Runtime Model
- Extended-run battery systems provide flexible runtime to critical Smart-UPS applications
- Includes: Documentation CD, User Manual
APC Easy UPS On-Line SRV 36V Battery Pack for 1KVA Extended Runtime Model.
Extended-run battery systems provide flexible runtime to critical Smart-UPS applications.
Includes: Documentation CD, User Manual.
Multiple battery pack configuration
Connect up to 10 battery packs for extended runtime applications.
Extended-run battery systems provide flexible runtime to critical Smart-UPS applications.
Includes: Documentation CD, User Manual.
Multiple battery pack configuration
Connect up to 10 battery packs for extended runtime applications.
| Features | |
|---|---|
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Battery voltage | 36 V |
| Certification | REACH |
| Product colour | Black |
| Compatibility | APC Easy UPS 1KVA |
| Technical details | |
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 95.24 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 19.6 kg |
| Width | 145 mm |
| Height | 238 mm |
| Depth | 400 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 235 mm |
| Package height | 355 mm |
| Package depth | 525 mm |
| Package weight | 20.8 kg |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -15 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |
Write Your Own Review
We found other products you might like!
-
NewEaton 9SXEBM48R UPS battery Sealed Lead Acid (VRLA) 48 V 9 AhOnly £588.18 £490.15 -
APC Battery Replacement Cartridge APCRBC105 (OEM)Only £480.31 £400.26 -
APC Battery Replacement Cartridge APCRBC159 (OEM)Only £351.80 £293.17 -
APC Replacement battery cartridge #150 with 2 Year WarrantyOnly £413.52 £344.60 -
APC Battery Replacement Cartridge APCRBC118 (OEM)Only £421.36 £351.13 -
APC Battery Replacement Cartridge APCRBC155 (OEM)Only £365.56 £304.63 -
PopularAPC Battery Replacement Cartridge RBC24 (OEM)Only £500.24 £416.87 -
APC Battery Replacement Cartridge APCRBC133 (OEM)Only £351.80 £293.17 -
APC Battery Replacement Cartridge APCRBC117 (OEM)Only £444.62 £370.52 -
RecommendedAPC Battery Replacement Cartridge APCRBC143 (OEM)Only £500.24 £416.87 -
APC Battery Replacement Cartridge APCRBC141 (OEM)Only £429.31 £357.76 -
Hot ProductAPC Battery Replacement Cartridge RBC55 (OEM)Only £497.35 £414.46 -
BestsellerAPC Battery Replacement Cartridge RBC43 (OEM)Only £496.20 £413.50
You may also be interested in
| Product |
APC SRV36BP-9A UPS battery Sealed Lead...
Only
£411.10
£342.58
|
Bestseller
APC Battery Replacement Cartridge RBC4...
Only
£496.20
£413.50
|
Popular
APC Battery Replacement Cartridge RBC2...
Only
£500.24
£416.87
|
Hot Product
APC Battery Replacement Cartridge RBC5...
Only
£497.35
£414.46
|
APC Battery Replacement Cartridge APCR...
Only
£421.36
£351.13
|
Recommended
APC Battery Replacement Cartridge APCR...
Only
£444.62
£370.52
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
SRV36BP-9A
|
RBC43
|
RBC24
|
RBC55
|
APCRBC118
|
APCRBC117
|
| Manufacturer |
APC
|
APC
|
APC
|
APC
|
APC
|
APC
|
| Battery technology |
Sealed Lead Acid (VRLA)
|
Sealed Lead Acid (VRLA)
|
Sealed Lead Acid (VRLA)
|
Lead Acid
|
Sealed Lead Acid (VRLA)
|
Sealed Lead Acid (VRLA)
|
