Only
£413.52
£344.60
- Delivery in 1 - 2 Working Days
- Free Mainland UK Delivery
- Setup & Installation Services
- Free 9 - 5 UK Technical Support
4 In stock
Order by 4.30pm to get delivery from the next working day
For further enquiries or quotation requirements, please feel free to drop us a message.
APC Replacement battery cartridge #150 with 2 Year Warranty
- 12V 11AH replaceable battery for APC Smart-UPS C Line Interactive
- Brand new battery shipped from strictly managed warehouse
- Peace of mind with 2-year warranty and UPS safety certifications
- Supports APC-authorized recycling for earth-friendly disposal
- lead-acid battery
| SKU | APCRBC150 |
|---|---|
| EAN | 0731304310143 |
| Manufacturer | APC |
| Availability | Y |
Genuine APC RBC(TM) are tested and certified for compatibility to restore UPS performance to the original specifications.
| Features | |
|---|---|
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Battery voltage | 12 V |
| Certification | REACH |
| Product colour | Black |
| Technical details | |
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certificates | |
| Certification | REACH |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 10 kg |
| Width | 216 mm |
| Height | 83 mm |
| Depth | 343 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 368 mm |
| Package height | 152 mm |
| Package depth | 495 mm |
| Package weight | 10.9 kg |
| Package weight | 10.91 kg |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Non-operating altitude | 0 - 15000 m |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |
Write Your Own Review
We found other products you might like!
-
APC Battery Replacement Cartridge APCRBC105 (OEM)Only £480.31 £400.26 -
NewEaton 9SXEBM48R UPS battery Sealed Lead Acid (VRLA) 48 V 9 AhOnly £588.18 £490.15 -
APC SRV36BP-9A UPS battery Sealed Lead Acid (VRLA) 36 VOnly £410.04 £341.70 -
APC Battery Replacement Cartridge APCRBC155 (OEM)Only £371.41 £309.51 -
APC Battery Replacement Cartridge RBC12 (OEM)Only £496.72 £413.93 -
APC Battery Replacement Cartridge RBC24 (OEM)Only £499.76 £416.47 -
RecommendedAPC Battery Replacement Cartridge APCRBC141 (OEM)Only £428.21 £356.84 -
APC Battery Replacement Cartridge APCRBC117 (OEM)Only £455.70 £379.75 -
Hot ProductAPC Battery Replacement Cartridge APCRBC143 (OEM)Only £499.76 £416.47 -
PopularAPC Battery Replacement Cartridge RBC55 (OEM)Only £506.58 £422.15 -
BestsellerAPC Battery Replacement Cartridge RBC43 (OEM)Only £505.44 £421.20
You may also be interested in
| Product |
APC Replacement battery cartridge #150...
Only
£413.52
£344.60
|
APC Battery Replacement Cartridge RBC1...
Only
£496.72
£413.93
|
Bestseller
APC Battery Replacement Cartridge RBC4...
Only
£505.44
£421.20
|
Popular
APC Battery Replacement Cartridge RBC2...
Only
£499.76
£416.47
|
Hot Product
APC Battery Replacement Cartridge RBC5...
Only
£506.58
£422.15
|
Recommended
APC Battery Replacement Cartridge APCR...
Only
£455.70
£379.75
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
APCRBC150
|
RBC12
|
RBC43
|
RBC24
|
RBC55
|
APCRBC117
|
| Manufacturer |
APC
|
APC
|
APC
|
APC
|
APC
|
APC
|
| Battery technology |
Sealed Lead Acid (VRLA)
|
Sealed Lead Acid (VRLA)
|
Sealed Lead Acid (VRLA)
|
Sealed Lead Acid (VRLA)
|
Lead Acid
|
Sealed Lead Acid (VRLA)
|
