Only
£453.89
£378.24
- Delivery in 1 - 2 Working Days
- Free Mainland UK Delivery
- Setup & Installation Services
- Free 9 - 5 UK Technical Support
Out of stock
For further enquiries or quotation requirements, please feel free to drop us a message.
AM5, 12 cores, 24 threads, 3.7 GHz base clock, 5.4 GHz boost clock, 64 MB cache, 65 W
| Processor socket | Socket AM5 |
|---|---|
| Box | Yes |
| Processor cores | 12 |
| Processor family | AMD Ryzen 9 |
| SKU | 100-100000590BOX |
| EAN | 0730143314466 |
| Manufacturer | AMD |
| Availability | N |
| Product Family | Ryzen |
| Product Series | 9 |
Serious Performance for Gamers and Creators
Enjoy serious speed and the ultimate power efficiency for gaming and creating. This processor comes fully unlocked, overclockable, and will remain cool and quiet with an included AMD Wraith Prism cooler with RGB LED lighting.
Enjoy serious speed and the ultimate power efficiency for gaming and creating. This processor comes fully unlocked, overclockable, and will remain cool and quiet with an included AMD Wraith Prism cooler with RGB LED lighting.
| Processor | |
|---|---|
| Processor generation | AMD Ryzen 7000 Series |
| Processor base frequency | 3.7 GHz |
| Processor manufacturer | AMD |
| Cooler included | Yes |
| Thermal Design Power (TDP) | 65 W |
| Processor cache | 64 MB |
| Processor model | 7900 |
| Processor threads | 24 |
| Processor operating modes | 64-bit |
| Processor boost frequency | 5.4 GHz |
| Processor lithography | 5 nm |
| Processor family | AMD Ryzen™ 9 |
| Processor cores | 12 |
| Processor socket | Socket AM5 |
| Processor cache type | L3 |
| Package type | Box |
| Memory | |
| Memory types supported by processor | DDR5-SDRAM |
| Memory clock speeds supported by processor | 3600,5200 MHz |
| Memory channels | Dual-channel |
| ECC | Yes |
| Non-ECC | Yes |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card model | AMD Radeon Graphics |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card base frequency | 2200 MHz |
| Discrete graphics card model | Not available |
| Power | |
|---|---|
| Thermal Design Power (TDP) | 65 W |
| Technical details | |
| PCI Express slots version | 5.0 |
| Compatible operating systems | Windows 11/10 64-bit, RHEL x86 64-bit, Ubuntu x86 64-bit |
| Thermal Design Power (TDP) | 65 W |
| Market segment | Desktop |
| Processor cache type | L3 |
| Features | |
| Thermal Design Power (TDP) | 65 W |
| PCI Express slots version | 5.0 |
| Compatible operating systems | Windows 11/10 64-bit, RHEL x86 64-bit, Ubuntu x86 64-bit |
| Market segment | Desktop |
| Packaging data | |
| Package type | Box |
Write Your Own Review
We found other products you might like!
-
Intel Core i9-14900K processor 36 MB Smart Cache BoxOnly £515.36 £429.47 -
PopularIntel Core i9-14900K processor 36 MB Smart Cache TrayOnly £504.18 £420.15 -
AMD Ryzen 7 9850X3D processor 4.7 GHz 96 MB L3 BoxOnly £469.84 £391.53 -
Hot ProductAMD Ryzen 7 9800X3D processor 4.7 GHz 104 MB L2 & L3 BoxOnly £449.80 £374.83 -
BestsellerAMD Ryzen 7 7800X3D processor 4.2 GHz 96 MB L3 BoxOnly £422.75 £352.29 -
AMD Ryzen 9 7900 processor 3.7 GHz 64 MB L3 TrayOnly £408.72 £340.60 -
AMD Ryzen 9 7900X processor 4.7 GHz 64 MB L3 BoxOnly £516.92 £430.77 -
AMD Ryzen 9 7900 processor 3.7 GHz 64 MB L3 TrayOnly £408.72 £340.60 -
AMD Ryzen 9 9900X processor 4.4 GHz 76 MB L2 & L3 TrayOnly £419.75 £349.79 -
AMD Ryzen 9 9900X3D processor 4.4 GHz 140 MB L2 & L3 BoxOnly £564.00 £470.00 -
AMD Ryzen 9 9950X processor 4.3 GHz 80 MB L2 & L3 TrayOnly £600.06 £500.05 -
AMD Ryzen 9 9950X processor 4.3 GHz 80 MB L2 & L3 BoxOnly £600.06 £500.05 -
AMD Ryzen 9 9900X processor 4.4 GHz 76 MB L2 & L3 BoxOnly £419.75 £349.79 -
RecommendedAMD Ryzen 9 9950X3D processor 4.3 GHz 144 MB L2 & L3 BoxOnly £658.16 £548.47
You may also be interested in
| Product |
AMD Ryzen 9 7900X processor 4.7 GHz 64...
Only
£516.92
£430.77
|
AMD Ryzen 9 7900 processor 3.7 GHz 64...
Only
£408.72
£340.60
|
AMD Ryzen 9 7900 processor 3.7 GHz 64...
Only
£408.72
£340.60
|
Bestseller
AMD Ryzen 7 7800X3D processor 4.2 GHz...
Only
£422.75
£352.29
|
Intel Core i9-14900K processor 36 MB S...
Only
£515.36
£429.47
|
|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
100-100000589WOF
|
100-000000590
|
100-100000590MPK
|
100-100000910WOF
|
BX8071514900K
|
| Manufacturer |
AMD
|
AMD
|
AMD
|
AMD
|
Intel
|
| Processor lithography |
N/A
|
up to 22nm
|
up to 22nm
|
up to 22nm
|
N/A
|
| Processor family |
AMD Ryzen 9
|
AMD Ryzen 9
|
AMD Ryzen 9
|
AMD Ryzen 7
|
Intel Core i9
|
| Processor socket |
Socket AM5
|
Socket AM5
|
Socket AM5
|
Socket AM5
|
LGA 1700
|
| Processor cores |
12
|
12
|
12
|
8
|
24
|
| On-board graphics card |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| Discrete graphics card |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Cooler included |
N
|
N
|
Y
|
N
|
N
|
| Package type |
Box
|
Tray
|
Tray
|
Box
|
Box
|