Only
£602.28
£501.90
- Delivery in 1 - 2 Working Days
- Free Mainland UK Delivery
- Setup & Installation Services
- Free 9 - 5 UK Technical Support
110 In stock
Order by 4.30pm to get delivery from the next working day
For further enquiries or quotation requirements, please feel free to drop us a message.
Ryzen 9 9950X, Tray
| Processor socket | Socket AM5 |
|---|---|
| Box | No |
| Processor cores | 16 |
| Processor family | AMD Ryzen 9 |
| SKU | 100-000001277 |
| EAN | 8592978568290 |
| Manufacturer | AMD |
| Availability | Y |
| Product Family | Ryzen |
| Product Series | 9 |
AMD Ryzen 9 9950X
When You Want the Best for Gaming and Creating
When You Want the Best for Gaming and Creating
| Processor | |
|---|---|
| Processor generation | AMD Ryzen 9000 Series |
| Processor base frequency | 4.3 GHz |
| Processor manufacturer | AMD |
| Cooler included | No |
| Thermal Design Power (TDP) | 170 W |
| Processor cache | 80 MB |
| Processor model | 9950X |
| Processor threads | 32 |
| Processor operating modes | 64-bit |
| Processor boost frequency | 5.7 GHz |
| Processor lithography | 4 nm |
| Processor family | AMD Ryzen™ 9 |
| Processor cores | 16 |
| Processor socket | Socket AM5 |
| Processor cache type | L2 & L3 |
| Package type | Tray |
| Memory | |
| Maximum internal memory supported by processor | 192 GB |
| Memory types supported by processor | DDR5-SDRAM |
| Memory clock speeds supported by processor | 3600,5600 MHz |
| Memory channels | Dual-channel |
| ECC | Yes |
| Non-ECC | Yes |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card model | AMD Radeon |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card base frequency | 2200 MHz |
| Discrete graphics card model | Not available |
| Power | |
|---|---|
| Thermal Design Power (TDP) | 170 W |
| Technical details | |
| PCI Express slots version | 5.0 |
| Supported instruction sets | AES, AVX, AVX 2.0, AVX-512, SSE, SSE2, SSE3, SSE4.1, SSE4.2, SSSE3 |
| Thermal Design Power (TDP) | 170 W |
| Processor cache type | L2 & L3 |
| Features | |
| Thermal Design Power (TDP) | 170 W |
| PCI Express slots version | 5.0 |
| Supported instruction sets | AES, AVX, AVX 2.0, AVX-512, SSE, SSE2, SSE3, SSE4.1, SSE4.2, SSSE3 |
| Packaging data | |
| Package type | Tray |
Write Your Own Review
We found other products you might like!
-
Intel Core i9-14900F processor 36 MB Smart Cache BoxOnly £596.26 £496.88 -
AMD EPYC 8124P processor 2.45 GHz 64 MB L3 TrayOnly £663.88 £553.23 -
RecommendedIntel Core i9-14900K processor 36 MB Smart Cache BoxOnly £556.02 £463.35 -
Hot ProductIntel Core i9-14900KF processor 36 MB Smart Cache BoxOnly £530.71 £442.26 -
PopularIntel Core i9-14900K processor 36 MB Smart Cache TrayOnly £637.86 £531.55 -
AMD Ryzen 9 7900X processor 4.7 GHz 64 MB L3 BoxOnly £518.81 £432.34 -
AMD Ryzen 9 9900X3D processor 4.4 GHz 140 MB L2 & L3 BoxOnly £566.09 £471.74 -
BestsellerAMD Ryzen 9 9950X3D processor 4.3 GHz 144 MB L2 & L3 BoxOnly £660.60 £550.50
You may also be interested in
| Product |
Recommended
AMD Ryzen 9 9950X processor 4.3 GHz 80...
Only
£602.28
£501.90
|
AMD Ryzen 9 7900X processor 4.7 GHz 64...
Only
£518.81
£432.34
|
AMD EPYC 8124P processor 2.45 GHz 64 M...
Only
£663.88
£553.23
|
Hot Product
Intel Core i9-14900KF processor 36 MB...
Only
£530.71
£442.26
|
Bestseller
Intel Core i9-14900K processor 36 MB S...
Only
£556.02
£463.35
|
Popular
Intel Core i9-14900K processor 36 MB S...
Only
£637.86
£531.55
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
100-000001277
|
100-100000589WOF
|
100-000001135
|
BX8071514900KF
|
BX8071514900K
|
CM8071505094017
|
| Manufacturer |
AMD
|
AMD
|
AMD
|
Intel
|
Intel
|
Intel
|
| Processor lithography |
up to 22nm
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Processor family |
AMD Ryzen 9
|
AMD Ryzen 9
|
AMD EPYC
|
Intel Core i9
|
Intel Core i9
|
Intel Core i9
|
| Processor socket |
Socket AM5
|
Socket AM5
|
Socket SP6
|
LGA 1700
|
LGA 1700
|
LGA 1700
|
| Processor cores |
16
|
12
|
16
|
24
|
24
|
24
|
| On-board graphics card |
Y
|
Y
|
N
|
N
|
Y
|
Y
|
| Discrete graphics card |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Cooler included |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N/A
|
| Package type |
Tray
|
Box
|
Tray
|
Box
|
Box
|
Tray
|
