RKCONS1901
  • Free 9 - 5 UK Technical Support
7 In stock
Order by 4.30pm to get delivery from the next working day
StarTech.com Rackmount KVM Console - Single Port VGA KVM with 19" LCD Monitor for Server Rack - Fully Featured Universal 1U LCD KVM Drawer w/Cables & Hardware - USB Support - 50,000 MTBF (RKCONS1901)
  • VERSATILE INTERFACES: Rack mount monitor w/ 19"" Active Matrix TFT 1280 x 1024 LCD
  • 1U height
  • 99 key full keyboard with numeric keypad + Trackpad
  • Supports VGA and USB
  • Integrated Power Supply
More Information
SKU RKCONS1901
EAN 0065030872492
Manufacturer StarTech.com
Availability Y
PDF URLs View PDF
View PDF
Control your server or KVM switch from a centralized rack console
This rack-mount KVM console provides complete keyboard, monitor and mouse control for a single server or multiple servers, connected through a separate KVM switch (sold separately). The 19 in. console installs into 1U of rack space, offering a space-efficient solution for complete console control.
Maximize your IT budget, minimize your hassle
Maximize your screen space
This versatile LCD console has a 19 in. screen. The increased screen space allows you to run multiple applications on the same screen, increasing your productivity.
Clutter-free monitoring
Hassle-free system integration
The RKCONS1901 is backed by a StarTech.com 2-year warranty and free lifetime technical support.
The StarTech.com Advantage
Display
Display number of colours16.78 million colours
Display typeLCD
Display diagonal48.3 cm (19")
Viewing angle, vertical170°
Viewing angle, horizontal176°
Pixel pitch0.264 x 0.264 mm
On Screen Display (OSD)Yes
Display resolution1280 x 1024 pixels
Display brightness250 cd/m²
Contrast ratio (typical)1000:1
Aspect ratio4:3
Technical details
Key lockNo
Daisy chainYes
LED indicatorsYes
Rack capacity1U
Operating relative humidity (H-H)10 - 80%
Mean time between failures (MTBF)50000 h
MaterialSteel
Product colourBlack
Cables includedAC, KVM
IP controlNo
Audio supportNo
Compliance certificatesRoHS
Ports & interfaces
Video port typeVGA
Keyboard
Hot keysYes
Built-in touchpadYes
Power
Power consumption (typical)17 W
Operational conditions
Storage temperature (T-T)-20 - 60 °C
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Certificates
CertificationCE, FCC
Weight & dimensions
Mounting depth (min)50 cm
Mounting depth (max)78 cm
Weight12.2 kg
Width483 mm
Height430 mm
Depth533 mm
Packaging data
Package width615 mm
Package depth765 mm
Package height190 mm
Package weight16 kg
Packaging content
Screws includedYes
Mounting brackets includedYes
Quick installation guideYes
Cables includedAC, KVM
Included power plug typesANZ, EU, JP, NA, UK
Logistics data
Master (outer) case width615 mm
Master (outer) case length765 mm
Master (outer) case height190 mm
Products per master (outer) case1 pc(s)
Write Your Own Review
You're reviewing:StarTech.com Rackmount KVM Console - Single Port VGA KVM with 19" LCD Monitor for Server Rack - Fully Featured Universal 1U LCD KVM Drawer w/Cables & Hardware - USB Support - 50,000 MTBF
Your Rating
We found other products you might like!
You may also be interested in
Compare Products
Product StarTech.com Rackmount KVM Console - Single Port VGA KVM with 19" LCD Monitor for Server Rack - Fully Featured Universal 1U LCD KVM Drawer w/Cables & Hardware - USB Support - 50,000 MTBF StarTech.com Rackmount KVM Console - S...
StarTech.com 8 Port Rackmount KVM Console w/ 6ft Cables - Integrated KVM Switch w/ 17" LCD Monitor - Fully Featured 1U LCD KVM Drawer- OSD KVM - Durable 50,000 MTBF - USB + VGA Support StarTech.com 8 Port Rackmount KVM Cons...
StarTech.com Rackmount KVM Console HD 1080p - Single Port VGA KVM with 17" LCD Monitor for Server Rack - Fully Featured 1U LCD KVM Drawer w/Cables & Hardware - USB Support - 50,000 MTBF StarTech.com Rackmount KVM Console HD...
StarTech.com Rackmount KVM Console - Single Port VGA KVM with 17" LCD Monitor for Server Rack - Fully Featured Universal 1U LCD KVM Drawer w/Cables & Hardware - USB Support - 50,000 MTBF StarTech.com Rackmount KVM Console - S...