Only
£68.59
£57.16
- Delivery in 1 - 2 Working Days
- Free Mainland UK Delivery
- Setup & Installation Services
- Free 9 - 5 UK Technical Support
100 In stock
Order by 4.30pm to get delivery from the next working day
For further enquiries or quotation requirements, please feel free to drop us a message.
Mid-Tower, 1 x 2.5", 2 x 2.5" / 3.5", ATX, 472.5 x 210 x 498 mm, 7.05 kg
- Supports up to 360 mm AIO liquid cooler and large 50 series GPU
- Supports up to 11 x system fans configuration, providing ventilation and stable performance to the whole system
- Built-in ARGB fans and control board, providing striking lighting and vivid lighting effects
- 2 x USB 5Gbps (Type-A) ports
- Tempered Glass Side Panel displays ARGB lighting effects
- The Magnetic Dust Filter on the top vents can be easily removed for cleaning
| SKU | MAG FORGE 330R AIRFLOW |
|---|---|
| EAN | 4711377386197 |
| Manufacturer | MSI |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
MSI's mainstream MAG series epitomizes stability and durability and is built to withstand the most intense gaming sessions. The entire lineup features robust construction with metallic-like hardness and excellent heat dissipation, ensuring stability for all critical gaming components.
MESH CERTIFIED MAKES IT WORK
The front mesh panel allows air to flow into the case easily without obstruction, providing the best system cooling performance. The Mid Tower chassis provides small footprint but big perfromance.
HEAT DISSIPATION
You don't need to worry about system cooling with the help of the gaming cases.
HARDWARE COMPATIBILITY
The gaming cases offers extensive support for the installation of your hardware components.
EZ TO INSTALL
The uni-front-panel cable is easy for users to connect to MSI motherboards.
The tool-free EZ release panel on the side makes the PC building process quick and hassle-free.
FANCY APPEARANCE
Build and display the coolest PC with controllable ARGB lighting.
MESH CERTIFIED MAKES IT WORK
The front mesh panel allows air to flow into the case easily without obstruction, providing the best system cooling performance. The Mid Tower chassis provides small footprint but big perfromance.
HEAT DISSIPATION
You don't need to worry about system cooling with the help of the gaming cases.
HARDWARE COMPATIBILITY
The gaming cases offers extensive support for the installation of your hardware components.
EZ TO INSTALL
The uni-front-panel cable is easy for users to connect to MSI motherboards.
The tool-free EZ release panel on the side makes the PC building process quick and hassle-free.
FANCY APPEARANCE
Build and display the coolest PC with controllable ARGB lighting.
| Technical details | |
|---|---|
| Number of 5.25" bays | 0 |
| Number of 2.5" bays | 1 |
| Number of internal 3.5" bays | 2 |
| Supported motherboard form factors | ATX, micro ATX, Mini-ITX |
| Supported HDD sizes | 2.5,3.5" |
| Suitable for | Gaming |
| Side window | Yes |
| Reset button | Yes |
| Product colour | Black, Transparent |
| Number of expansion slots | 7 |
| Maximum CPU cooler height | 16 cm |
| Maximum graphics card length | 39 cm |
| Maximum PSU length | 20 cm |
| Type | PC |
| Form factor | Midi Tower |
| Material | |
| Material | Tempered glass |
| Indication | |
| LED indicators | Yes |
| Illumination location | Case fans |
| Illumination colour | Multi |
| Illumination | Yes |
| Ergonomics | |
| Reset button | Yes |
| LED indicators | Yes |
| On/off button | Yes |
| Design | |
| Anti-dust filter | Yes |
| Material | Tempered glass |
| Number of 5.25" bays | 0 |
| Number of 2.5" bays | 1 |
| Number of internal 3.5" bays | 2 |
| Supported motherboard form factors | ATX, micro ATX, Mini-ITX |
| Suitable for | Gaming |
| Side window | Yes |
| Reset button | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Illumination location | Case fans |
| Illumination colour | Multi |
| Illumination | Yes |
| Product colour | Black, Transparent |
| Number of expansion slots | 7 |
| Maximum CPU cooler height | 16 cm |
| Maximum graphics card length | 39 cm |
| Maximum PSU length | 20 cm |
| Type | PC |
| Form factor | Midi Tower |
| On/off button | Yes |
| Tempered glass panel(s) | Yes |
| Power supply | |
|---|---|
| Power supply included | No |
| Power supply location | Bottom |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 2x2 Type-C ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| Audio input | Yes |
| Audio output | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| Cooling | |
| Front fans installed | 1x 120 mm |
| Number of front fans supported (max) | 2 |
| Front fans diameters supported | 120,140 mm |
| Number of side fans supported (max) | 3 |
| Side fans diameters supported | 120 mm |
| Rear fans installed | 1x 120 mm |
| Number of rear fans supported (max) | 1 |
| Rear fans diameters supported | 120 mm |
| Number of top fans supported (max) | 2 |
| Top fans diameters supported | 120,140 mm |
| Liquid cooling capability | Yes |
| Storage | |
| HDD/SSD combo cage | Yes |
| Supported HDD sizes | 2.5,3.5" |
| Weight & dimensions | |
| Width | 210 mm |
| Depth | 472.5 mm |
| Height | 498 mm |
| Weight | 7.05 kg |
| Packaging data | |
| Package weight | 8.35 kg |
Write Your Own Review
We found other products you might like!
-
ASUS PRIME AP201 CASE TG WHITE Mini TowerOnly £93.29 £77.74 -
RecommendedMSI MAG Pano 100R PZ Midi Tower BlackOnly £100.26 £83.55 -
Hot ProductMSI MAG Pano 100R PZ Midi Tower WhiteOnly £100.26 £83.55 -
ASUS PRIME AP303 TG WhiteOnly £98.47 £82.06 -
ASUS PRIME AP303 Mesh Midi Tower WhiteOnly £98.47 £82.06 -
ASUS A21 PLUS BlackOnly £93.29 £77.74 -
ASUS PRIME AP303 TG BlackOnly £98.47 £82.06 -
ASUS Prime AP303 Mesh Midi Tower BlackOnly £98.47 £82.06 -
Anker LIBERTY 4 NC - BLUEOnly £78.96 £65.80 -
MSI MAG PANO 130R PZ WHITE computer case Midi TowerOnly £73.87 £61.56 -
Corsair FRAME 4000D Midi Tower WhiteOnly £75.19 £62.66 -
MSI MAG PANO 110R PZ WHITE computer case Midi TowerOnly £84.43 £70.36 -
MSI MAG PANO 130R PZ computer case Midi Tower BlackOnly £73.87 £61.56 -
Corsair FRAME 4000D Midi Tower BlackOnly £75.19 £62.66 -
PopularASUS Prime AP201 MicroATX Mini Tower WhiteOnly £93.29 £77.74 -
MSI MAG PANO 110R PZ computer case Midi Tower BlackOnly £84.43 £70.36 -
Corsair FRAME 4000D RS ARGB Midi Tower WhiteOnly £93.98 £78.32 -
NewASUS AP201 PRIME CASE TG Mini Tower BlackOnly £93.29 £77.74 -
BestsellerCorsair FRAME 4000D RS ARGB Midi Tower BlackOnly £93.98 £78.32
You may also be interested in
| Product |
MSI MAG FORGE 330R AIRFLOW computer ca...
Only
£68.59
£57.16
|
Popular
ASUS Prime AP201 MicroATX Mini Tower W...
Only
£93.29
£77.74
|
Hot Product
ASUS AP201 PRIME CASE TG Mini Tower Bl...
Only
£93.29
£77.74
|
Recommended
ASUS PRIME AP201 CASE TG WHITE Mini To...
Only
£93.29
£77.74
|
Anker LIBERTY 4 NC - BLUE
Only
£78.96
£65.80
|
Bestseller
MSI MAG Pano 100R PZ Midi Tower White
Only
£100.26
£83.55
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
MAG FORGE 330R AIRFLOW
|
90DC00G3-B39000
|
90DC00G0-B39010
|
90DC00G3-B39010
|
A3947G31
|
MAG PANO 100R PZ WHITE
|
| Manufacturer |
MSI
|
ASUS
|
ASUS
|
ASUS
|
ANKER
|
MSI
|
| Form factor |
Midi Tower
|
Mini Tower
|
Mini Tower
|
Mini Tower
|
N/A
|
Midi Tower
|
| Type |
PC
|
PC
|
PC
|
PC
|
N/A
|
PC
|
| Product colour |
N/A
|
White
|
Black
|
White
|
N/A
|
White
|
| USB 2.0 ports quantity |
0
|
0
|
N/A
|
0
|
N/A
|
N/A
|
| Power supply included |
N
|
N
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N
|
| Number of 3.5" bays |
N/A
|
3 to 4
|
3 to 4
|
3 to 4
|
N/A
|
2 to 3
|
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity |
2
|
2
|
2
|
2
|
N/A
|
2
|
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity |
0
|
1
|
1
|
1
|
N/A
|
1
|
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity |
0
|
0
|
N/A
|
0
|
N/A
|
N/A
|
