ZAFS0020GB
  • Free 9 - 5 UK Technical Support
201 In stock
Order by 4.30pm to get delivery from the next working day
MediaTek Dimensity 6300 (8C, 2x A76 @2.4 GHz + 6x A55@2.0 GHz), 8GB LPDDR4x, 256GB UFS 2.2, 11" 2.5K (2560x1600) IPS 500nits Anti-fingerprint 72% NTSC 90Hz Touch, Arm Mali-G57 MC2 GPU, Wi-Fi 5 802.11ac 1x1 + BT5.2, Front 8.0MP / Rear 13.0MP with Flashlight, Android 15 or Later
  • MediaTek Dimensity 6300 (8C, 2x A76 @2.4 GHz + 6x A55@2.0 GHz)
  • 11" 2.5K (2560x1600) IPS 500nits Anti-fingerprint 72% NTSC 90Hz Touch
  • 8GB LPDDR4x
  • 256GB UFS 2.2
  • Arm Mali-G57 MC2 GPU
  • Android 15 or Later
More Information
SKU ZAFS0020GB
EAN 0198157012882
Manufacturer Lenovo
Availability Y
Product Family Tab
PDF URLs View PDF
View PDF
View PDF
- MediaTek Dimensity 6300
- Front camera 8.0MP / Rear camera 13.0MP with flashlight
- 11" 2560x1600, optional matte display, quad speakers
- 256GB storage plus microSD card slot
Display
Display resolution2560 x 1600 pixels
LED backlightYes
Display brightness500 cd/m²
Display diagonal27.9 cm (11")
HD typeWQXGA
Native aspect ratio16:10
Panel typeIPS
Maximum refresh rate90 Hz
Processor
Processor manufacturerMediaTek
Processor modelDimensity 6300
Processor cores8
Processor familyMediatek
Memory
Internal memory8 GB
Internal memory typeLPDDR4x-SDRAM
Storage
Storage mediaUFS
Internal storage capacity256 GB
Card reader integratedYes
Compatible memory cardsMicroSD (TransFlash)
Graphics
Graphics card familyARM
Graphics cardMali-G57 MC2
Audio
Number of built-in speakers4
Camera
Rear camera typeSingle camera
Rear camera resolution (numeric)13 MP
Front cameraYes
Front camera resolution (numeric)8 MP
Network
Mobile network connectionNo
Mobile network generationNot supported
Top Wi-Fi standardWi-Fi 5 (802.11ac)
WWANNot installed
Wi-Fi standardsWi-Fi 5 (802.11ac)
BluetoothYes
Bluetooth version5.2
Ports & interfaces
Combo headphone/mic portYes
USB 2.0 Type-C ports quantity1
Navigation
GLONASSYes
GPS (satellite)Yes
Sensors
AccelerometerYes
Ambient light sensorYes
Design
Device typeMobile tablet
Form factorSlate
Product colourGrey
CertificationENERGY STAR,RoHS
Colour nameLuna Grey
Performance
Operating system installedAndroid 15
Position locationYes
GLONASSYes
GPS (satellite)Yes
AccelerometerYes
Ambient light sensorYes
GalileoYes
Hall sensorYes
Technical details
Device typeMobile tablet
WWANNot installed
Form factorSlate
Product colourGrey
Processor manufacturerMediaTek
Software
PlatformAndroid
Battery
Battery technologyLithium-Ion (Li-Ion)
Battery capacity7040 mAh
Battery includedYes
Power
AC adapter input voltage100 - 240 V
AC adapter frequency50 - 60 Hz
AC adapter output voltage10 V
AC adapter output current2 A
USB Type-C charging portYes
Weight & dimensions
Width254.6 mm
Depth166.2 mm
Height6.99 mm
Packaging content
AC adapter includedYes
Certificates
CertificationENERGY STAR,RoHS
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Operating relative humidity (H-H)0 - 95%
Other features
Processor familyMediatek
Write Your Own Review
You're reviewing:Lenovo Tab K11 Gen 2 Mediatek 256 GB 27.9 cm (11") 8 GB Wi-Fi 5 (802.11ac) Android 15 Grey
Your Rating
We found other products you might like!
You may also be interested in
Compare Products
Product Lenovo Tab K11 Gen 2 Mediatek 256 GB 27.9 cm (11") 8 GB Wi-Fi 5 (802.11ac) Android 15 Grey Lenovo Tab K11 Gen 2 Mediatek 256 GB 2...
Pad Zeus 3 Mediatek 128 GB 33.8 cm (13.3") 6 GB Wi-Fi 5 (802.11ac) Android 13 Black Pad Zeus 3 Mediatek 128 GB 33.8 cm (13...
Lenovo Idea Tab Pro Mediatek 256 GB 32.3 cm (12.7") 8 GB Wi-Fi 6E (802.11ax) Android 14 Grey Lenovo Idea Tab Pro Mediatek 256 GB 32...