- Delivery in 1 - 2 Working Days
- Free Mainland UK Delivery
- Setup & Installation Services
- Free 9 - 5 UK Technical Support
Order by 4.30pm to get delivery from the next working day
For further enquiries or quotation requirements, please feel free to drop us a message.
- Snapdragon X Plus X1P-42-100, 8C, Max Turbo up to 3.4GHz (single-core)/3.2GHz (multi-core), 30MB
- 14" WUXGA (1920x1200) OLED 400nits Glossy 100% DCI-P3
- 16GB LPDDR5x-8448
- 512GB SSD M.2 2242 PCIe 4.0x4 NVMe
- Qualcomm Adreno GPU
- Windows 11 Home (on ARM)

Snapdragon® X Plus Platform
Snapdragon® X Plus Platform redefines possibilities with powerful performance, groundbreaking on-device AI, and lightning-fast connectivity with WiFi 7 for today’s fast-paced lifestyle. Push your productivity to new heights in ultra-portable designs, backed up by days-long battery life.

Sharper. Brighter. Better.
Dive into a visual spectacle like no other on our dazzling 14″ 16:10 display—with OLED available on select models—and slim, 4-side narrow bezels for maximum display real estate. Every pixel sings with color, enhancing work and play. Whether watching or creating content, rest easy without straining your eyes thanks to TÜV Eyesafe® low blue light certification.

Unplug & Explore
Live boldly, beyond the nearest outlet, with the IdeaPad Slim 5x's laptop’s long-lasting battery life. Its 57Whr battery ensures you stay productive and creative without constant charging. When power runs low, rapid charge swiftly boosts energy, keeping you ahead without pause.

Travel Light. Live Large.
The all-metal chassis on the IdeaPad Slim 5x Gen 9 laptop, at only 16.9mm thin, merges military-grade durability with a sleek reliable build, ideal for life on the move. Offering a full IO interface: USB-C, USB-A, HDMI, and a card reader, designed for convenience and versatility. Perfect for those who value sophistication and functionality in their tech.

Speed Meets Intuition
Work at the speed of thought with the IdeaPad Slim 5x Gen 9 laptop, where speed meets intuition. Its Smart AI-based Qualcomm processor delivers unmatched speed and smart adaptability. Microsoft Copilot lets you act swiftly, tailor your settings, and connect effortlessly across your preferred apps. Instantly log in with the secure fingerprint reader.
- Stylish & durable 14″ Copilot+ PC with 45 TOPS
- Smart performance on the AI-based Snapdragon® X Plus Platform
- Vivid display delivers vibrant colors without eyestrain
- Long battery life and fast connectivity via WiFI 7
| Design | |
|---|---|
| Colour name | Abyss Blue |
| Product type | Laptop |
| Housing material | Aluminium |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Blue |
| Display back cover material | Aluminium |
| Display | |
| HD type | WUXGA |
| Display surface | Gloss |
| Panel type | OLED |
| LED backlight | Yes |
| Display brightness | 400 cd/m² |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Display diagonal | 35.6 cm (14") |
| RGB colour space | DCI-P3 |
| Colour gamut | 100% |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Processor | |
| Processor generation | Snapdragon X Plus |
| Processor cache | 30 MB |
| Processor model | X1P-42-100 |
| Processor boost frequency | 3.4 GHz |
| Processor cores | 8 |
| Processor threads | 12 |
| Motherboard chipset | Qualcomm SoC |
| Processor manufacturer | Qualcomm |
| Processor family | Snapdragon |
| Performance cores | 8 |
| Neural processor unit (NPU) | |
| Neural processor unit (NPU) | Qualcomm Hexagon |
| NPU performance up to | 45 TOPs |
| Copilot+ PC | Yes |
| Memory | |
| Memory form factor | On-board |
| Internal memory | 16 GB |
| Internal memory type | LPDDR5x-SDRAM |
| Memory clock speed | 8448 MHz |
| Maximum internal memory | 16 GB |
| Storage | |
| SSD form factor | M.2 |
| Storage media | SSD |
| Optical drive type | No |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 512 GB |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| Card reader integrated | Yes |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Total storage capacity | 512 GB |
| Total SSDs capacity | 512 GB |
| NVMe | Yes |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card family | Qualcomm Adreno |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | Qualcomm Adreno GPU |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board GPU manufacturer | Qualcomm |
| Audio | |
| Number of microphones | 2 |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Speaker power | 2 W |
| Built-in microphone | Yes |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Privacy camera | Yes |
| Privacy type | Privacy shutter |
| Front camera HD type | Full HD |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Network | |
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Ethernet LAN | No |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.4 |
| WWAN | Not installed |
| Antenna type | 2x2 |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 2 |
| USB Sleep-and-Charge | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Performance | |
|---|---|
| Motherboard chipset | Qualcomm SoC |
| Keyboard | |
| Pointing device | Touchpad |
| Numeric keypad | No |
| Keyboard backlit | Yes |
| Keyboard language | UK English |
| Copilot key | Yes |
| Software | |
| Operating system language | English |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Trial software | Office |
| Operating system installed | Windows 11 Home |
| Microsoft Copilot | Yes |
| Copilot+ PC | Yes |
| Technical details | |
| Housing material | Aluminium |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Blue |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Battery capacity | 57 Wh |
| Power | |
| AC adapter power | 65 W |
| AC adapter frequency | 50/60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Security | |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Fingerprint reader | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | 5 - 43 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 8 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Certificates | |
| Certification | ENERGY STAR,EPEAT Gold,RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Width | 312 mm |
| Depth | 221 mm |
| Height | 16.9 mm |
| Weight | 1.48 kg |
| Packaging data | |
| Package weight | 2.24 kg |
| Package width | 478 mm |
| Package height | 68 mm |
| Package depth | 298 mm |
| AC adapter included | Yes |
| Packaging content | |
| AC adapter included | Yes |
| Other features | |
| On-board graphics card | Yes |
| AC adapter included | Yes |
-
Samsung Galaxy Book3 360 Business 13.3" i5 16GB 256GB Win 11 Pro EducationOnly £1,266.14 £1,055.12 -
Samsung Galaxy Book4 (15.6", Core 5, 8GB)Only £774.46 £645.38
You may also be interested in
| Product |
Recommended
Lenovo IdeaPad Slim 5 14Q8X9 Copilot+...
Only
£928.01
£773.34
|
Lenovo ThinkPad T14s Gen 3 (Intel) Int...
Only
£1,132.50
£943.75
|
Hot Product
HP Pro x360 435 G10 AMD Ryzen™ 5 7530U...
Only
£875.58
£729.65
|
Bestseller
Acer TravelMate P6 TMP614-53, 14"...
Only
£1,174.80
£979.00
|
Popular
MSI Prestige 14 AI Evo Intel Core Ultr...
Only
£1,328.26
£1,106.88
|
New
Samsung Galaxy Book3 360 Business 13.3...
Only
£1,266.14
£1,055.12
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
83HL000EUK
|
21BR0010UK
|
8D414ES#ABU
|
NX.B0AEK.002
|
9S7-14N111-002
|
NP734QFG-KA4UK
|
| Manufacturer |
Lenovo
|
Lenovo
|
HP
|
Acer
|
MSI
|
Samsung
|
| Weight |
Ultra portable
|
Ultra portable
|
Ultra portable
|
Ultra portable
|
Thin and Light
|
Ultra portable
|
| Display diagonal |
14" to 15"
|
14" to 15"
|
13" to 14"
|
14" to 15"
|
14" to 15"
|
13" to 14"
|
| Display resolution |
1920 x 1200 pixels
|
1920 x 1200 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1200 pixels
|
1920 x 1200 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
| Product colour |
Blue
|
Black
|
Silver
|
Black
|
Grey
|
Graphite
|
| Processor family |
Snapdragon
|
Intel Core i5
|
AMD Ryzen 5
|
Intel Core i7
|
Intel Core Ultra 7
|
Intel Core i5
|
| Operating system installed |
Windows 11 Home
|
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Pro
|
| Total storage capacity |
500GB to 750GB
|
100GB to 300GB
|
100GB to 300GB
|
500GB to 750GB
|
1000GB to 1500GB
|
100GB to 300GB
|
| Touchscreen |
N
|
N
|
Y
|
N
|
N
|
Y
|
| On-board graphics card |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| Internal memory |
16GB
|
16GB
|
8GB
|
16GB
|
16GB
|
16GB
|
| Storage media |
SSD
|
SSD
|
SSD
|
SSD
|
SSD
|
SSD
|
| Product type |
Notebook
|
Notebook
|
Hybrid (2-in-1)
|
Notebook
|
Notebook
|
Hybrid (2-in-1)
|
| Discrete graphics card |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Mobile network connection |
N
|
N
|
N
|
N/A
|
N
|
N
|












































































