Only
£1,714.66
£1,428.88
- Delivery in 1 - 2 Working Days
- Free Mainland UK Delivery
- Setup & Installation Services
- Free 9 - 5 UK Technical Support
8 In stock
Order by 4.30pm to get delivery from the next working day
For further enquiries or quotation requirements, please feel free to drop us a message.
ThinkSystem 2.5" VA 960GB Mixed Use SATA 6Gb HS SSD v2
| SKU | 4XB7A90885 |
|---|---|
| EAN | 0889488712601 |
| Manufacturer | Lenovo |
| Availability | Y |
The ThinkSystem Vendor Agnostic Mixed Use SATA SSDs are general-purpose SSDs with an endurance of 3 drive writes per day. Vendor Agnostic SSDs are non-vendor-specific drives which can streamline and simplify the ordering and delivery of SATA SSDs. The drives offered in the Vendor Agnostic SSD program consists of SSDs that are readily available, ensuring the shortest supply lead time.
This product guide provides essential presales information to understand the Vendor Agnostic SSDs and their key features, specifications, and compatibility. This guide is intended for technical specialists, sales specialists, sales engineers, IT architects, and other IT professionals who want to learn more about the SSDs and consider their use in IT solutions.
This product guide provides essential presales information to understand the Vendor Agnostic SSDs and their key features, specifications, and compatibility. This guide is intended for technical specialists, sales specialists, sales engineers, IT architects, and other IT professionals who want to learn more about the SSDs and consider their use in IT solutions.
| Hard drive | |
|---|---|
| SSD capacity | 960 GB |
| Memory type | V-NAND TLC |
| Data transmission | |
| Random write (4KB) | 48500 IOPS |
| Random read (4KB) | 81000 IOPS |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Endurance | |
| Uncorrectable Bit Error Rate (UBER) | < 1 per 10^17 bits read |
| Mean time between failures (MTBF) | 2000000 h |
| Features | |
| Interface | Serial ATA III |
| Component for | Server/workstation |
| NVMe | No |
| End-to-End Data Protection | Yes |
| SSD capacity | 960 GB |
| S.M.A.R.T. support | Yes |
| Memory type | V-NAND TLC |
| Uncorrectable Bit Error Rate (UBER) | < 1 per 10^17 bits read |
| Random write (4KB) | 48500 IOPS |
| Random read (4KB) | 81000 IOPS |
| Mean time between failures (MTBF) | 2000000 h |
| Hardware encryption | No |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Certification | UL TUV FCC CE Mark C-Tick Mark BSMI (Taiwan) KCC (Korea EMI) |
| SSD form factor | 2.5" |
| H/W PLP function | Yes |
| Certificates | |
| Certification | UL TUV FCC CE Mark C-Tick Mark BSMI (Taiwan) KCC (Korea EMI) |
| Performance | |
|---|---|
| Interface | Serial ATA III |
| Component for | Server/workstation |
| NVMe | No |
| End-to-End Data Protection | Yes |
| SSD capacity | 960 GB |
| S.M.A.R.T. support | Yes |
| Memory type | V-NAND TLC |
| Uncorrectable Bit Error Rate (UBER) | < 1 per 10^17 bits read |
| Random write (4KB) | 48500 IOPS |
| Random read (4KB) | 81000 IOPS |
| Mean time between failures (MTBF) | 2000000 h |
| Hardware encryption | No |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Design | |
| Component for | Server/workstation |
| Certification | UL TUV FCC CE Mark C-Tick Mark BSMI (Taiwan) KCC (Korea EMI) |
| SSD form factor | 2.5" |
| Weight & dimensions | |
| Width | 70 mm |
| Height | 7 mm |
| Depth | 100 mm |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Non-operating shock | 1.5 G |
| Non-operating vibration | 20 G |
| Maximum operating altitude | 3050 m |
| Technical details | |
| Interface | Serial ATA III |
| S.M.A.R.T. support | Yes |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Non-operating shock | 1.5 G |
| Non-operating vibration | 20 G |
| Maximum operating altitude | 3050 m |
| Hardware encryption | No |
| SSD form factor | 2.5" |
| Other features | |
| Uncorrectable Bit Error Rate (UBER) | < 1 per 10^17 bits read |
Write Your Own Review
We found other products you might like!
-
Cisco C9K-F1-SSD-240G 240 GB Serial ATAOnly £2,369.45 £1,974.54 -
NewSamsung 9100 PRO 8 TB M.2 PCI Express 5.0 NVMe V-NAND TLCOnly £2,058.12 £1,715.10 -
BestsellerLenovo 2,5", 3.84TB, SASOnly £1,564.24 £1,303.53 -
RecommendedSynology SAT5210 7 TB 2.5" Serial ATA IIIOnly £1,745.77 £1,454.81 -
PopularHP Z Turbo Drive 2TB TLC Z8 G4 SSD KitOnly £1,456.12 £1,213.43 -
Hot ProductSamsung MZ-VAP8T0 8 TB M.2 PCI Express 5.0 NVMe V-NAND TLCOnly £2,485.82 £2,071.52
You may also be interested in
| Product |
Lenovo 4XB7A90885 internal solid state...
Only
£1,714.66
£1,428.88
|
Recommended
Cisco C9K-F1-SSD-240G 240 GB Serial ATA
Only
£2,369.45
£1,974.54
|
Popular
HP Z Turbo Drive 2TB TLC Z8 G4 SSD Kit
Only
£1,456.12
£1,213.43
|
Bestseller
Lenovo 2,5", 3.84TB, SAS
Only
£1,564.24
£1,303.53
|
Hot Product
Synology SAT5210 7 TB 2.5" Serial...
Only
£1,745.77
£1,454.81
|
New
Samsung 9100 PRO 8 TB M.2 PCI Express...
Only
£2,058.12
£1,715.10
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
4XB7A90885
|
C9K-F1-SSD-240G=
|
201F8AA
|
4XB7A74955
|
SAT5210-7000G
|
MZ-VAP8T0CW
|
| Manufacturer |
Lenovo
|
Cisco
|
HP
|
Lenovo
|
Synology
|
Samsung
|
| Interface |
Serial ATA III
|
Serial ATA
|
PCI Express 4.0
|
SAS
|
Serial ATA III
|
PCI Express 5.0
|
| Memory type |
V-NAND TLC
|
N/A
|
TLC
|
N/A
|
N/A
|
V-NAND TLC
|
| SSD capacity |
800GB to 1000GB
|
200GB to 250GB
|
1200GB to 2000GB
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Component for |
Server/workstation
|
Network switch
|
PC
|
Server/workstation
|
NAS
|
PC/Game console
|
| SSD form factor |
2.5"
|
N/A
|
N/A
|
2.5"
|
2.5"
|
M.2
|
