Only
£224.45
£187.04
- Delivery in 1 - 2 Working Days
- Free Mainland UK Delivery
- Setup & Installation Services
- Free 9 - 5 UK Technical Support
196 In stock
Order by 4.30pm to get delivery from the next working day
For further enquiries or quotation requirements, please feel free to drop us a message.
ECOSYS PA4000x
- A4 monochrome printer
- Up to 40 pages per minute
- 1200 x 1200 dpi resolution
- Duplex printing
Reliability and speed at your service
With its compact design and quiet printing capabilities, the ECOSYS PA4000x is the ideal addition to any office, providing fast print speeds and reliable performance due to its long-life components.
With its compact design and quiet printing capabilities, the ECOSYS PA4000x is the ideal addition to any office, providing fast print speeds and reliable performance due to its long-life components.
| Print technology | |
|---|---|
| Duplex printing mode | Auto |
| Number of print cartridges | 1 |
| Print technology | Laser |
| Recommended duty cycle | 1500 - 3000 pages per month |
| Printing colours | Black |
| Maximum duty cycle | 80000 pages per month |
| Economical printing | Yes |
| Duplex printing | Yes |
| Maximum resolution | 1200 x 1200 DPI |
| Colour | No |
| Input capacity | |
| Maximum input capacity | 850 sheets |
| Multi-Purpose tray input capacity | 100 sheets |
| Output capacity | |
| Maximum output capacity | 250 sheets |
| Ports & interfaces | |
| Bluetooth | No |
| USB port | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Optional connectivity | Ethernet, Wireless LAN |
| Direct printing | Yes |
| Print quality | |
| Print technology | Laser |
| Recommended duty cycle | 1500 - 3000 pages per month |
| Maximum duty cycle | 80000 pages per month |
| Duplex printing | Yes |
| Maximum resolution | 1200 x 1200 DPI |
| Colour | No |
| Memory | |
| Memory slots | 1 |
| Maximum internal memory | 512 MB |
| Internal memory | 512 MB |
| Processor | |
| Built-in processor | Yes |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.9 Mavericks, Mac OS X 11.0 Big Sur, Mac OS X 12.0 Monterey, Mac OS X 13.0 Ventura |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Printing | |
| Duplex printing mode | Auto |
| Print technology | Laser |
| Warm-up time | 15 s |
| Time to first page (black, normal) | 6.4 s |
| Economical printing | Yes |
| Duplex print speed (black, normal quality, A4/US Letter) | 20 ppm |
| Print speed (black, normal quality, A4/US Letter) | 40 ppm |
| Duplex printing | Yes |
| Maximum resolution | 1200 x 1200 DPI |
| Colour | No |
| Features | |
| Duplex printing mode | Auto |
| Print technology | Laser |
| Duplex printing | Yes |
| Colour | No |
| Control type | Buttons |
| Number of print cartridges | 1 |
| Recommended duty cycle | 1500 - 3000 pages per month |
| Printing colours | Black |
| Maximum duty cycle | 80000 pages per month |
| Country of origin | Vietnam |
| Page description languages | Epson LQ, IBM ProPrinter, PCL 6, PDF, PDF 1.7, PostScript 3, TIFF, XPS |
| Introduction year | 2024 |
| Introduction month | September |
| Input & output capacity | |
| Total number of input trays | 2 |
| Total input capacity | 850 sheets |
| Total output capacity | 250 sheets |
| Maximum output capacity | 250 sheets |
| Maximum input capacity | 850 sheets |
| Multi-Purpose tray input capacity | 100 sheets |
| Paper tray 1 input capacity | 250 sheets |
| Multi-Purpose tray | Yes |
| Maximum number of input trays | 4 |
| Paper handling | |
|---|---|
| Maximum ISO A-series paper size | A4 |
| ISO A-series sizes (A0...A9) | A4, A5, A6 |
| ISO B-series sizes (B0...B9) | B5, B6 |
| Non-ISO print media sizes | Folio, Legal, Letter |
| Paper tray media types | Banner, Labels, Letterhead, Plain paper, Pre-printed |
| Paper tray media weight | 60 - 220 g/m² |
| Performance | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.9 Mavericks, Mac OS X 11.0 Big Sur, Mac OS X 12.0 Monterey, Mac OS X 13.0 Ventura |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Built-in processor | Yes |
| Memory slots | 1 |
| Maximum internal memory | 512 MB |
| Internal memory | 512 MB |
| Sound pressure level (printing) | 52 dB |
| Sound pressure level (quiet mode) | 48 dB |
| Sound power level (standby) | 29 dB |
| Network | |
| Bluetooth | No |
| Near Field Communication (NFC) | No |
| Mobile printing technologies | Apple AirPrint, Kyocera Mobile Print, Mopria Print Service |
| Security algorithms | SNMPv3, TLS |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Wi-Fi | No |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Design | |
| Colour display | No |
| Built-in display | Yes |
| Display | LCD |
| Country of origin | Vietnam |
| Product colour | Black, White |
| Control type | Buttons |
| Market positioning | Business |
| Technical details | |
| Built-in display | Yes |
| Display | LCD |
| Country of origin | Vietnam |
| Product colour | Black, White |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Energy Star Typical Electricity Consumption (TEC) | 0.34 kWh/week |
| Cartridge(s) included | Yes |
| Power consumption (printing) | 555.9 W |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | Blue Angel, ENERGY STAR, EPEAT Gold |
| Compliance certificates | REACH, cTUVus, WEEE |
| Power | |
| Power consumption (standby) | 6 W |
| Energy Star Typical Electricity Consumption (TEC) | 0.34 kWh/week |
| Power consumption (printing) | 555.9 W |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.9 Mavericks, Mac OS X 11.0 Big Sur, Mac OS X 12.0 Monterey, Mac OS X 13.0 Ventura |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | Blue Angel, ENERGY STAR, EPEAT Gold |
| Weight & dimensions | |
| Package depth | 500 mm |
| Width | 375 mm |
| Weight | 14 kg |
| Package width | 516 mm |
| Package height | 400 mm |
| Height | 272 mm |
| Depth | 393 mm |
| Package weight | 18 kg |
| Packaging data | |
| Package depth | 500 mm |
| Package width | 516 mm |
| Package height | 400 mm |
| Package weight | 18 kg |
| Included cartridge capacity (black) | 3600 pages |
| Cartridge(s) included | Yes |
| Cables included | AC |
| Packaging content | |
| Included cartridge capacity (black) | 3600 pages |
| Cartridge(s) included | Yes |
| Cables included | AC |
| Quick installation guide | Yes |
| Other features | |
| Country of origin | Vietnam |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Energy Star Typical Electricity Consumption (TEC) | 0.34 kWh/week |
| Cartridge(s) included | Yes |
| Power consumption (printing) | 555.9 W |
Write Your Own Review
We found other products you might like!
-
HP LaserJet Pro 3002dw PrinterOnly £208.07 £173.39 -
Lexmark CS331dw Colour A4 Wi-FiOnly £255.31 £212.76 -
Brother HL-L8240CDW laser printer Colour 600 x 600 DPI A4 Wi-FiOnly £315.85 £263.21 -
Brother HL-L3220CW Colour 600 x 2400 DPI A4 Wi-FiOnly £250.22 £208.52 -
Brother HL-L5210DW 1200 x 1200 DPI A4 Wi-FiOnly £250.10 £208.42 -
Lexmark MS331dn 600 x 600 DPI A4Only £208.33 £173.61 -
Hot ProductBrother HLL-8260CDW laser printer Colour 2400 x 600 DPI A4 Wi-FiOnly £312.62 £260.52 -
Xerox B310 A4 40ppm Wireless Duplex Printer PS3 PCL5e/6 2 Trays Total 350 Sheets UKOnly £204.25 £170.21 -
NewHP Color LaserJet Pro 3202dwOnly £327.70 £273.08 -
RecommendedHP Color LaserJet Pro 4202dw PrinterOnly £332.59 £277.16 -
Brother HL-L5210DN 1200 x 1200 DPI A4Only £237.60 £198.00 -
Xerox C230 A4 22ppm Wireless Duplex Printer PS3 PCL5e6 2 Trays Total 251 Sheets UKOnly £213.34 £177.78 -
HP Color LaserJet Pro LaserJet Pro 4202dn Color Printer, Ethernet Only; DuplexOnly £322.94 £269.12 -
HP Laser 178nw Wireless Multifunction Color Printer, Copier, Scanner; DuplexOnly £307.81 £256.51 -
BestsellerHP LaserJet Pro 4002dn Black and white Printer, Ethernet OnlyOnly £186.04 £155.03 -
PopularHP Color Laser Laser 150nw Wireless Color Printer, DuplexOnly £265.98 £221.65 -
KYOCERA ECOSYS PA2101cx Colour 1200 x 1200 DPI A4Only £219.70 £183.08 -
KYOCERA ECOSYS PA2101cwx Colour 1200 x 1200 DPI A4 Wi-FiOnly £241.81 £201.51
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
KYOCERA ECOSYS PA4000x 1200 x 1200 DPI...
Only
£224.45
£187.04
|
Bestseller
Brother HLL-8260CDW laser printer Colo...
Only
£312.62
£260.52
|
Recommended
Lexmark MS331dn 600 x 600 DPI A4
Only
£208.33
£173.61
|
New
Xerox B310 A4 40ppm Wireless Duplex Pr...
Only
£204.25
£170.21
|
Popular
Xerox C230 A4 22ppm Wireless Duplex Pr...
Only
£213.34
£177.78
|
Lexmark CS331dw Colour A4 Wi-Fi
Only
£255.31
£212.76
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
110C153NL0
|
HLL8260CDWZU1
|
29S0013
|
B310V_DNIUK
|
C230V_DNIUK
|
40N9123
|
| Manufacturer |
KYOCERA
|
Brother
|
Lexmark
|
Xerox
|
Xerox
|
Lexmark
|
| Internal memory |
over 256MB
|
N/A
|
over 256MB
|
over 256MB
|
over 256MB
|
over 256MB
|
| Colour |
N
|
N/A
|
N
|
N
|
Y
|
Y
|
| Maximum resolution |
1200 x 1200 DPI
|
N/A
|
600 x 600 DPI
|
2400 x 2400 DPI
|
600 x 600 DPI
|
N/A
|
| Print speed (black, normal quality, A4/US Letter) |
over 22ppm
|
N/A
|
over 22ppm
|
over 22ppm
|
over 22ppm
|
over 22ppm
|
| Ethernet LAN |
Y
|
N/A
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| Duplex printing |
Y
|
N/A
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| Wi-Fi |
N
|
N/A
|
N
|
Y
|
Y
|
Y
|
| Maximum ISO A-series paper size |
A4
|
N/A
|
A4
|
A4
|
A4
|
A4
|
| Print technology |
Laser
|
N/A
|
Laser
|
Laser
|
Laser
|
Laser
|
