Only
£196.98
£164.15
- Delivery in 1 - 2 Working Days
- Free Mainland UK Delivery
- Setup & Installation Services
- Free 9 - 5 UK Technical Support
3 In stock
Order by 4.30pm to get delivery from the next working day
For further enquiries or quotation requirements, please feel free to drop us a message.
64GB, DDR4, 3200MT/s, ECC, CL22, X4, 1.2V, Registered, DIMM, 288-pin, 2R, 16Gbit
| Internal memory type | DDR4 |
|---|---|
| ECC | Yes |
| Memory form factor | 288-pin DIMM |
| Component for | PC/server |
| SKU | KTL-TS432/64G |
| EAN | 0740617315554 |
| Manufacturer | Kingston Technology |
| Availability | Y |
Kingston memory is designed, manufactured and rigorously tested to meet the exact specifications of each brand name system.
| Power | |
|---|---|
| Memory voltage | 1.2 V |
| Memory | |
| Buffered memory type | Registered (buffered) |
| Memory layout (modules x size) | 1 x 64 GB |
| Internal memory | 64 GB |
| Component for | PC/Server |
| Memory form factor | 288-pin DIMM |
| CAS latency | 22 |
| Memory voltage | 1.2 V |
| Memory ranking | 2 |
| ECC | Yes |
| Internal memory type | DDR4 |
| Features | |
|---|---|
| Buffered memory type | Registered (buffered) |
| Memory layout (modules x size) | 1 x 64 GB |
| Internal memory | 64 GB |
| Component for | PC/Server |
| Memory form factor | 288-pin DIMM |
| CAS latency | 22 |
| Memory voltage | 1.2 V |
| Memory ranking | 2 |
| ECC | Yes |
| Internal memory type | DDR4 |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Memory data transfer rate | 3200 MT/s |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Other features | |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
Write Your Own Review
We found other products you might like!
-
Kingston Technology FURY 64GB 3200MT/s DDR4 CL20 SODIMM (Kit of 2) ImpactOnly £162.48 £135.40 -
Kingston Technology FURY Beast 32GB 3200MT/s DDR4 CL16 DIMM (Kit of 2) RGBOnly £286.21 £238.51 -
Crucial Pro CP2K32G56C46U5 memory module 64 GB 2 x 32 GB DDR5 288-pin DIMMOnly £208.96 £174.13 -
Kingston Technology FURY 16GB 5600MT/s DDR5 CL40 SODIMM Impact PnPOnly £222.50 £185.42 -
Kingston Technology FURY Beast 16GB 5600MT/s DDR5 CL40 DIMM (Kit of 2) RGBOnly £252.76 £210.63 -
Kingston Technology FURY Beast 32GB 3200MT/s DDR4 CL16 DIMM BlackOnly £272.14 £226.78 -
Kingston Technology FURY Beast 16GB 6000MT/s DDR5 CL30 DIMM (Kit of 2) Black EXPOOnly £252.76 £210.63 -
Kingston Technology FURY Beast 64GB 6000MT/s DDR5 CL36 DIMM (Kit of 2) Black EXPOOnly £226.80 £189.00 -
NewKingston Technology FURY Beast 64GB 6000MT/s DDR5 CL30 DIMM (Kit of 2) RGB EXPOOnly £251.87 £209.89 -
Kingston Technology FURY Beast 16GB 3200MT/s DDR4 CL16 DIMM (Kit of 2) RGBOnly £160.88 £134.07 -
Kingston Technology FURY Beast 16GB 5200MT/s DDR5 CL40 DIMM (Kit of 2) BlackOnly £243.74 £203.12 -
Kingston Technology FURY Beast 64GB 6000MT/s DDR5 CL30 DIMM (Kit of 2) Black EXPOOnly £241.12 £200.93 -
BestsellerKingston Technology FURY Beast 16GB 5200MT/s DDR5 CL40 DIMM BlackOnly £220.36 £183.63 -
Kingston Technology FURY Beast 32GB 3200MT/s DDR4 CL16 DIMM (Kit of 2) 1Gx8 BlackOnly £275.58 £229.65 -
Kingston Technology FURY Beast 16GB 3200MT/s DDR4 CL16 DIMM 1Gx8 BlackOnly £182.68 £152.23 -
Hot ProductKingston Technology ValueRAM memory module 32 GB 1 x 32 GB DDR4 3200 MT/sOnly £270.82 £225.68 -
Kingston Technology KCP556SD8-48 memory module 48 GB 1 x 48 GB DDR5 5600 MT/sOnly £166.03 £138.36 -
Synology D4ES02-8G memory module 8 GB 1 x 8 GB DDR4 ECCOnly £202.32 £168.60 -
Kingston Technology KSM32RD4/64HCR memory module 64 GB 1 x 64 GB DDR4 3200 MT/s ECCOnly £198.83 £165.69 -
Lenovo 4ZC7A08708 memory module 16 GB 2 x 8 GB DDR4 RDIMM ECCOnly £163.20 £136.00 -
Crucial CT2K32G56C46S5 memory module 64 GB 2 x 32 GB DDR5 262-pin SO-DIMMOnly £220.20 £183.50 -
HP 1XD85AT memory module 16 GB 1 x 16 GB DDR4 288-pin DIMM ECCOnly £257.90 £214.92 -
PopularLenovo 4X71B67860 memory module 16 GB 1 x 16 GB DDR4 288-pin DIMM ECCOnly £183.48 £152.90
You may also be interested in
| Product |
Kingston Technology KTL-TS432/64G memo...
Only
£196.98
£164.15
|
New
HP 1XD85AT memory module 16 GB 1 x 16...
Only
£257.90
£214.92
|
Popular
Lenovo 4ZC7A08708 memory module 16 GB...
Only
£163.20
£136.00
|
Bestseller
Kingston Technology ValueRAM memory mo...
Only
£270.82
£225.68
|
Hot Product
Lenovo 4X71B67860 memory module 16 GB...
Only
£183.48
£152.90
|
Recommended
Kingston Technology FURY 64GB 3200MT/s...
Only
£162.48
£135.40
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
KTL-TS432/64G
|
1XD85AT
|
4ZC7A08708
|
KVR32N22D8/32
|
4X71B67860
|
KF432S20IBK2/64
|
| Manufacturer |
Kingston Technology
|
HP
|
Lenovo
|
Kingston Technology
|
Lenovo
|
Kingston Technology
|
| Internal memory type |
DDR4
|
DDR4
|
DDR4
|
DDR4
|
DDR4
|
DDR4
|
| ECC |
Y
|
Y
|
Y
|
N
|
Y
|
N
|
| Memory form factor |
288-pin DIMM
|
288-pin DIMM
|
RDIMM
|
288-pin DIMM
|
288-pin DIMM
|
260-pin SO-DIMM
|
| Component for |
PC/server
|
PC/server
|
PC/server
|
PC/server
|
PC/server
|
Notebook
|
| Internal memory |
64GB
|
16GB
|
16GB
|
32GB
|
16GB
|
64GB
|
| Memory layout (modules x size) |
1 x 64 GB
|
1 x 16 GB
|
2 x 8 GB
|
1 x 32 GB
|
1 x 16 GB
|
2 x 32 GB
|

