Only
£300.11
£250.09
- Delivery in 1 - 2 Working Days
- Free Mainland UK Delivery
- Setup & Installation Services
- Free 9 - 5 UK Technical Support
19 In stock
Order by 4.30pm to get delivery from the next working day
For further enquiries or quotation requirements, please feel free to drop us a message.
Enhance productivity with fast, two-sided scanning, a 60-page ADF, and one-button shortcuts.
| Scanner type | Flatbed & ADF scanner |
|---|---|
| Maximum scan size | 89 x 148 mm |
| Maximum ISO A-series paper size | A4 |
| Built-in display | Yes |
| SKU | 20G05A#B19 |
| EAN | 0195697673863 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | Y |
| Product Family | Scanjet |
| PDF URLs |
View PDF |
Boost productivity for professional scanning tasks with the compact, reliable HP ScanJet Pro, designed for scanning up to 1,500 pages daily. Automate workflows with one-click shortcuts and fast, two-sided scanning from the auto document feeder.
| Scanning | |
|---|---|
| Maximum scan size | 89 x 148 mm |
| Optical scanning resolution | 600 x 600 DPI |
| Enhanced scan resolution | 1200 x 1200 DPI |
| Colour scanning | Yes |
| Duplex scanning | Yes |
| Input colour depth | 48 bit |
| Output colour depth | 24 bit |
| ADF scan speed (b/w, A4) | 25 ppm |
| ADF scan speed (colour, A4) | 50 ppm |
| Sensor type | CIS |
| Scan file formats | BMP, CSV, DOC, DOCX, JPEG, PDF, PNG, RTF, TIFF, XLS |
| Daily duty cycle (max) | 1500 pages |
| Design | |
| Built-in display | Yes |
| Scanner type | Flatbed & ADF scanner |
| Product colour | White |
| Performance | |
| Button functions | Cancel, Color scan, Off, On |
| Sensor type | CIS |
| Scan file formats | BMP, CSV, DOC, DOCX, JPEG, PDF, PNG, RTF, TIFF, XLS |
| Daily duty cycle (max) | 1500 pages |
| Scan drivers | TWAIN |
| Built-in OCR | Yes |
| Maximum image resolution | 1200 x 1200 pixels |
| Input capacity | |
| Auto document feeder (ADF) input capacity | 60 sheets |
| Paper handling | |
| Maximum ISO A-series paper size | A4 |
| ISO B-series sizes (B0...B9) | B5 |
| ISO A-series sizes (A0...A9) | A5, A6 |
| Ports & interfaces | |
| USB port | Yes |
| USB version | 2.0 |
| Software | |
| Scan drivers | TWAIN |
| Power | |
| Auto power off | Yes |
| Power consumption (typical) | 12.9 W |
| Power consumption (standby) | 5 W |
| Power consumption (off) | 0.06 W |
| Input voltage | 100 - 240 V |
| Power supply type | AC |
| Sleep mode | Yes |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 491.5 mm |
| Depth | 325.4 mm |
| Height | 133.3 mm |
| Weight | 5.4 kg |
| Package depth | 245 mm |
| Package weight | 7.3 kg |
| Package width | 600 mm |
| Package height | 499 mm |
| Packaging data | |
| Package depth | 245 mm |
| Package weight | 7.3 kg |
| Package width | 600 mm |
| Package height | 499 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Cables included | AC, USB |
| Media formats | |
| ISO B-series sizes (B0...B9) | B5 |
| ISO A-series sizes (A0...A9) | A5, A6 |
| Features | |
| Country of origin | China, Taiwan |
| Technical details | |
| Button functions | Cancel, Color scan, Off, On |
| Scanner type | Flatbed & ADF scanner |
| Country of origin | China, Taiwan |
| Product colour | White |
| Harmonized System (HS) code | 84716070 |
| Other features | |
| Scanner type | Flatbed & ADF scanner |
| Country of origin | China, Taiwan |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Country of origin | China, Taiwan |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84716070 |
Write Your Own Review
We found other products you might like!
-
Epson ES-C380W ADF + Sheet-fed scanner 600 x 600 DPI A4 BlackOnly £349.44 £291.20 -
Brother ADS-4700W ADF + Sheet-fed scanner 600 x 600 DPI A4 Black, WhiteOnly £459.98 £383.32 -
I.R.I.S. IRIScan Desk 7 Business Overhead scanner 5696 x 4272 DPI A3 BlackOnly £409.25 £341.04 -
Epson DS-C490 Sheet-fed scanner 600 x 600 DPI A4 Black, GreyOnly £499.99 £416.66 -
Ricoh ScanSnap iX1300 ADF scanner 600 x 600 DPI A4 WhiteOnly £289.46 £241.22 -
Epson WorkForce ES-500WII Sheet-fed scanner 600 x 600 DPI A4 BlackOnly £349.44 £291.20 -
Ricoh ScanSnap iX2400 ADF scanner 600 x 600 DPI A4 WhiteOnly £327.23 £272.69 -
Epson WorkForce DS-730N Sheet-fed scanner 600 x 600 DPI A4 Black, WhiteOnly £327.28 £272.73 -
Brother ADS-4300N ADF scanner 600 x 600 DPI A4 Black, WhiteOnly £345.98 £288.32 -
Epson DS-410 Sheet-fed scanner 600 x 600 DPI A4 Black, WhiteOnly £283.32 £236.10 -
Epson FF-680W Sheet-fed scanner 600 x 600 DPI A4 BlackOnly £524.74 £437.28 -
Kodak E1030 ADF scanner 600 x 600 DPI A4 Black, WhiteOnly £367.32 £306.10 -
NewRicoh ScanSnap IX2500 ADF scanner 600 x 600 DPI A4 WhiteOnly £402.42 £335.35 -
BestsellerRicoh ScanSnap IX2500 ADF scanner 600 x 600 DPI A4 BlackOnly £425.54 £354.62 -
Epson WorkForce DS-530 II Sheet-fed scanner 600 x 600 DPI A4 Black, WhiteOnly £321.11 £267.59 -
Hot ProductRicoh fi-8040 ADF + Manual feed scanner 600 x 600 DPI A4 Black, GreyOnly £327.04 £272.53 -
Ricoh SP-1425 Flatbed & ADF scanner 600 x 600 DPI A4 WhiteOnly £310.49 £258.74 -
PopularRicoh SP-1130N ADF scanner 600 x 600 DPI A4 GreyOnly £307.82 £256.52 -
RecommendedRicoh fi-800R ADF + Manual feed scanner 600 x 600 DPI A4 Black, WhiteOnly £426.90 £355.75 -
HP Scanjet Pro 3000 s4 Sheet-fed scanner 600 x 600 DPI A4 Black, WhiteOnly £444.28 £370.23 -
HP Scanjet Pro 3600 f1 Flatbed & ADF scanner 1200 x 1200 DPI A4 WhiteOnly £369.02 £307.52
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
HP Scanjet Pro 2600 f1 Flatbed & A...
Only
£300.11
£250.09
|
Epson DS-410 Sheet-fed scanner 600 x 6...
Only
£283.32
£236.10
|
Bestseller
Epson FF-680W Sheet-fed scanner 600 x...
Only
£524.74
£437.28
|
Recommended
HP Scanjet Pro 2000 s2 Sheet-feed Scan...
Only
£323.68
£269.73
|
Popular
HP Scanjet Pro 3000 s4 Sheet-fed scann...
Only
£444.28
£370.23
|
New
Epson WorkForce DS-730N Sheet-fed scan...
Only
£327.28
£272.73
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
20G05A#B19
|
B11B249401BY
|
B11B237401BY
|
6FW06A#B19
|
6FW07A#B19
|
B11B259401BY
|
| Manufacturer |
HP
|
Epson
|
Epson
|
HP
|
HP
|
Epson
|
| Scanner type |
Flatbed & ADF scanner
|
Sheet-fed scanner
|
Sheet-fed scanner
|
Sheet-fed scanner
|
Sheet-fed scanner
|
Sheet-fed scanner
|
| Built-in display |
Y
|
N
|
N
|
N
|
N
|
Y
|
| Maximum ISO A-series paper size |
A4
|
A4
|
A4
|
A4
|
A4
|
A4
|

