Only
£189.77
£158.14
- Delivery in 1 - 2 Working Days
- Free Mainland UK Delivery
- Setup & Installation Services
- Free 9 - 5 UK Technical Support
3 In stock
Order by 4.30pm to get delivery from the next working day
For further enquiries or quotation requirements, please feel free to drop us a message.
772 300-ml Photo Black DesignJet Ink Cartridge
- Ideal for low-volume print service providers, including copy shops and quick printers.
- Ink cartridge
| Printing colours | Photo black |
|---|---|
| Colour | photoblack |
| Content (ml) | 300.00 |
| Brand compatibility | HP |
| SKU | CN633A |
| EAN | 0884962639030 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | Y |
Ideal for low-volume print service providers, including copy shops and quick printers.
HP 772 300-ml Photo Black DesignJet Ink Cartridges print with the same vivid colour and the same professional quality, over and over again. Original HP supplies are designed together with the printer to provide consistent, trouble-free printing.
HP 772 300-ml Photo Black DesignJet Ink Cartridges print with the same vivid colour and the same professional quality, over and over again. Original HP supplies are designed together with the printer to provide consistent, trouble-free printing.
Compatible Printers: HP DesignJet Z 5200 PS, HP DesignJet Z 5400 PS ePrinter
| Performance | |
|---|---|
| OEM code | CN633A |
| Printing colours | Black |
| Print technology | Thermal inkjet |
| Country of origin | Singapore |
| Compatibility | HP Designjet Z5200 PostScript Printer |
| Weight & dimensions | |
| Width | 283 mm |
| Depth | 41 mm |
| Height | 118 mm |
| Weight | 440 g |
| Package width | 283 mm |
| Package depth | 41 mm |
| Package height | 118 mm |
| Package weight | 500 g |
| Packaging data | |
| Package width | 283 mm |
| Package depth | 41 mm |
| Package height | 118 mm |
| Package weight | 500 g |
| Technical details | |
|---|---|
| Weight | 440 g |
| Storage temperature (T-T) | 15 - 35 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Printing colours | Black |
| Print technology | Thermal inkjet |
| Print cartridge volume (metric) | 300 ml |
| Package weight | 500 g |
| Operating temperature (T-T) | 15 - 35 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Country of origin | Singapore |
| UNSPSC-code | 44103105 |
| Retail only | No |
| Products per pallet | 510 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1200 x 1000 x 920 mm |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 102 pc(s) |
| Compatible ink types, supplies | Pigment-based |
| Box contents | Ink cartridge |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 0.8 |
| Master (outer) cases per pallet layer | 17 pc(s) |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | 15 - 35 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Operating temperature (T-T) | 15 - 35 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Logistics data | |
| Pallet gross weight | 297 kg |
| Products per pallet | 510 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1200 x 1000 x 920 mm |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 102 pc(s) |
| Products per master (outer) case | 5 pc(s) |
| Pallet gross width | 120 cm |
| Pallet gross length | 100 cm |
| Pallet gross height | 92 cm |
| Master (outer) case width | 298 mm |
| Master (outer) case gross weight | 2.72 kg |
| Master (outer) case length | 218 mm |
| Master (outer) case height | 132 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Other features | |
| Pallet gross weight | 297 kg |
| OEM code | CN633A |
| Print cartridge volume (metric) | 300 ml |
| UNSPSC-code | 44103105 |
| Retail only | No |
| Products per pallet | 510 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1200 x 1000 x 920 mm |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 102 pc(s) |
| Compatible ink types, supplies | Pigment-based |
Write Your Own Review
We found other products you might like!
-
HP CM991A/761 Ink cartridge black matt 400ml for HP DesignJet T 7100/7200Only £199.28 £166.07 -
HP CH575A/726 Ink cartridge black matt 300ml for HP DesignJet T 1200/1300Only £182.76 £152.30 -
HP CM994A/761 Ink cartridge cyan 400ml for HP DesignJet T 7100/7200Only £222.07 £185.06 -
HP CM996A/761 Ink cartridge gray dark 400ml for HP DesignJet T 7100Only £222.07 £185.06 -
HP B6Y11A/771C Ink cartridge light magenta 775ml for HP DesignJet Z 6200Only £246.07 £205.06 -
HP F9K03A/745 Ink cartridge cyan 300ml for HP DesignJet Z 2600Only £191.56 £159.63 -
HP CH646A/761 Printhead cyan / magenta for HP DesignJet T 7100/7200Only £201.08 £167.57 -
HP F9K01A/745 Ink cartridge magenta 300ml for HP DesignJet Z 2600Only £191.56 £159.63 -
HP CH648A/761 Printhead black matt for HP DesignJet T 7100/7200Only £201.08 £167.57 -
HP B6Y12A/771C Ink cartridge light cyan 775ml for HP DesignJet Z 6200Only £246.07 £205.06 -
HP CM993A/761 Ink cartridge magenta 400ml for HP DesignJet T 7100/7200Only £222.07 £185.06 -
HP F9J77A/727 Ink cartridge magenta 300ml for HP DesignJet T 920/930Only £171.38 £142.82 -
HP CE018A/771 Printhead magenta / yellow 775ml for HP DesignJet Z 6200/6600/6800Only £199.22 £166.02 -
HP B6Y08A/771C Ink cartridge red 775ml for HP DesignJet Z 6200Only £246.07 £205.06 -
HP CM995A/761 Ink cartridge gray 400ml for HP DesignJet T 7100/7200Only £222.07 £185.06 -
HP F9J79A/727 Ink cartridge foto black 300ml for HP DesignJet T 920/930Only £171.38 £142.82 -
HP CH645A/761 Printhead yellow for HP DesignJet T 7100/7200Only £201.08 £167.57 -
HP CH647A/761 Printhead gray / dark gray for HP DesignJet T 7100/7200Only £201.08 £167.57 -
HP B6Y10A/771C Ink cartridge yellow 775ml for HP DesignJet Z 6200Only £246.07 £205.06 -
HP F9K02A/745 Ink cartridge yellow 300ml for HP DesignJet Z 2600Only £191.56 £159.63 -
HP CE020A/771 Printhead black / gray bright 775ml for HP DesignJet Z 6200/6600/6800Only £199.22 £166.02 -
HP C1Q12A/727 Ink cartridge black matt 300ml for HP DesignJet T 920/930Only £171.02 £142.52 -
NewHP 676M6A/738 Ink cartridge cyan 300ml for HP DesignJet T 850Only £185.02 £154.18 -
HP F9K17A/728 Ink cartridge cyan 300ml for HP DesignJet T 730/830Only £217.09 £180.91 -
HP F9K15A/728 Ink cartridge yellow 300ml for HP DesignJet T 730/830Only £201.42 £167.85 -
HP P2V69A/730 Ink cartridge magenta 300ml for HP DesignJet T 1600/1700/940Only £156.76 £130.63 -
HP F9K16A/728 Ink cartridge magenta 300ml for HP DesignJet T 730/830Only £201.42 £167.85 -
HP F9J80A/727 Ink cartridge gray 300ml for HP DesignJet T 920/930Only £171.38 £142.82 -
HP P2V70A/730 Ink cartridge yellow 300ml for HP DesignJet T 1600/1700/940Only £156.76 £130.63 -
HP F9J76A/727 Ink cartridge cyan 300ml for HP DesignJet T 920/930Only £171.38 £142.82 -
HP P2V68A/730 Ink cartridge cyan 300ml for HP DesignJet T 1600/1700/940Only £156.76 £130.63 -
PopularHP F9K04A/745 Ink cartridge light black 300ml for HP DesignJet Z 2600Only £191.56 £159.63 -
HP P2V80A/746 Ink cartridge cyan 300ml for HP DesignJet Z 6/9+Only £163.64 £136.37 -
HP P2V71A/730 Ink cartridge black matt 300ml for HP DesignJet T 1600/1700/940Only £171.24 £142.70 -
HP P2V72A/730 Ink cartridge gray 300ml for HP DesignJet T 1600/1700/940Only £171.24 £142.70 -
RecommendedHP F9J68A/728 Ink cartridge black matt 300ml for HP DesignJet T 730/830Only £216.90 £180.75 -
Hot ProductHP P2V73A/730 Ink cartridge foto black 300ml for HP DesignJet T 1600/1700/940Only £156.76 £130.63
You may also be interested in
| Product |
Recommended
HP CN633A/772 Ink cartridge foto black...
Only
£189.77
£158.14
|
Bestseller
HP CE018A/771 Printhead magenta / yell...
Only
£199.22
£166.02
|
Hot Product
HP CE020A/771 Printhead black / gray b...
Only
£199.22
£166.02
|
New
HP CH645A/761 Printhead yellow for HP...
Only
£201.08
£167.57
|
HP CH646A/761 Printhead cyan / magenta...
Only
£201.08
£167.57
|
Popular
HP CH647A/761 Printhead gray / dark gr...
Only
£201.08
£167.57
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
CN633A
|
CE018A
|
CE020A
|
CH645A
|
CH646A
|
CH647A
|
| Manufacturer |
HP
|
HP
|
HP
|
HP
|
HP
|
HP
|

