Only
£374.38
£311.98
- Delivery in 1 - 2 Working Days
- Free Mainland UK Delivery
- Setup & Installation Services
- Free 9 - 5 UK Technical Support
3 In stock
Order by 4.30pm to get delivery from the next working day
For further enquiries or quotation requirements, please feel free to drop us a message.
739 DesignJet Printhead Replacement Kit
- Achieve outstanding fine line detail and excellent small letter clarity with this Original HP printhead replacement kit, designed together with your printer as an optimized printing system.
- Printhead
| Colour | no color |
|---|---|
| SKU | 498N0A |
| EAN | 0196068358815 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | Y |
Compatible Printers: HP DesignJet XT 950 MFP, HP DesignJet T 950 Series, HP DesignJet T 850 MFP, HP DesignJet T 850, HP DesignJet XT 950 Series, HP DesignJet XT 950, HP DesignJet T 950, HP DesignJet T 850 Series, HP DesignJet T 950 MFP
| Performance | |
|---|---|
| Print technology | Thermal inkjet |
| Country of origin | Singapore |
| Compatibility | HP DesignJet T850, T950 printers |
| Weight & dimensions | |
| Width | 260.4 mm |
| Depth | 168.3 mm |
| Height | 117.5 mm |
| Weight | 834 g |
| Package width | 260.4 mm |
| Package depth | 168.3 mm |
| Package height | 117.5 mm |
| Package weight | 1.05 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 260.4 mm |
| Package depth | 168.3 mm |
| Package height | 117.5 mm |
| Package weight | 1.05 kg |
| Technical details | |
|---|---|
| Weight | 834 g |
| Print technology | Thermal inkjet |
| Package weight | 1.05 kg |
| Country of origin | Singapore |
| UNSPSC-code | 44103125 |
| Products per pallet | 176 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 1218.9 x 1016 x 1177 mm (48 x 40 x 46.3") |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1219 x 1016 x 1177 mm |
| Master (outer) cases per pallet | 44 pc(s) |
| Box contents | Printhead |
| Master (outer) cases per pallet layer | 11 pc(s) |
| Logistics data | |
| Pallet gross weight | 227 kg |
| Products per pallet | 176 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 1218.9 x 1016 x 1177 mm (48 x 40 x 46.3") |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1219 x 1016 x 1177 mm |
| Master (outer) cases per pallet | 44 pc(s) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Pallet gross weight | 227 kg |
| UNSPSC-code | 44103125 |
| Products per pallet | 176 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 1218.9 x 1016 x 1177 mm (48 x 40 x 46.3") |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1219 x 1016 x 1177 mm |
| Master (outer) cases per pallet | 44 pc(s) |
Write Your Own Review
We found other products you might like!
-
HP CM997A/761 Ink cartridge black matt 775ml for HP DesignJet T 7100Only £340.78 £283.98 -
Canon 2352C001/PF-06 Printhead for Canon IPF TA-20/TM-200/TM-255/TX 2000/TZ-30000Only £471.86 £393.22 -
HP B3P06A/727 Printhead for HP DesignJet T 1600/3500/920/930/XL 3600Only £346.79 £288.99 -
HP F9J81A/729 Printhead for HP DesignJet T 730/830Only £435.55 £362.96
You may also be interested in
| Product |
HP 498N0A/739 Printhead for HP DesignJ...
Only
£374.38
£311.98
|
HP CM997A/761 Ink cartridge black matt...
Only
£340.78
£283.98
|
HP B3P06A/727 Printhead for HP DesignJ...
Only
£346.79
£288.99
|
HP F9J81A/729 Printhead for HP DesignJ...
Only
£435.55
£362.96
|
Canon 2352C001/PF-06 Printhead for Can...
Only
£471.86
£393.22
|
|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
498N0A
|
CM997A
|
B3P06A
|
F9J81A
|
2352C001
|
| Manufacturer |
HP
|
HP
|
HP
|
HP
|
Canon
|
