| SKU | C11CF12302A1 |
| EAN | 8715946662497 |
| Manufacturer | Epson |
| Availability | Y |
| Product Family | SureColor |
| PDF URLs |
View PDF |
Entry-level large format printer allows users to print technical and CAD drawings in great detail up to 36".
With the SC-T5100N it’s all about the detail, throughput speed and size of the output (up to 36”). Designed for those who need a professional-level, technical printer which boasts a low total cost of ownership. Whether you’re an architect, student, engineer, or work in an advertising agency, the need to print accurately, precisely, reliably and in great detail is essential. Desktop version.
Clean design
White, compact and fits most environments.
These inks don’t run
Supports wireless printing
Enables users to print directly from smartphones or tablet devices.
Seamless paper changes
Peace of mind
Unique Nozzle Verification Technology (NVT) helps prevent misprints.
Accuracy and precision
Print technical, architectural and engineering drawings in great detail, with ease.
Clean design
These inks don’t run
Supports wireless printing
Seamless paper changes
Peace of mind
Accuracy and precision
| Print technology | |
|---|---|
| Print technology | Inkjet |
| Printing colours | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Colour | Yes |
| Maximum resolution | 2400 x 1200 DPI |
| Page description languages | ESC/P-R, HP-GL/2, HP-RTL |
| Printing | |
| Print technology | Inkjet |
| Colour | Yes |
| Print quality | |
| Paper handling | |
| Roll paper | Yes |
| Media thickness | 0.05 - 0.27 mm |
| ISO B-series sizes (B0...B9) | B1, B2, B3, B4, B5 |
| ISO A-series sizes (A0...A9) | A1, A2, A3, A3+, A4 |
| Maximum print size | A1 (594 x 841 mm) |
| Media formats | |
| Display | |
| Touchscreen | Yes |
| Display | LCD |
| Ports & interfaces | |
| USB port | No |
| Wi-Fi | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| USB connector | USB Type-A |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Performance | |
| Display | LCD |
| Sound power level (standby) | 32 dB |
| Sound pressure level (printing) | 49 dB |
| Control type | Touch |
| Built-in display | Yes |
| Display diagonal | 10.9 cm (4.3") |
| RAM capacity | 1 GB |
| Country of origin | Indonesia |
| Network | |
| Wi-Fi | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Design | |
| Touchscreen | Yes |
| Control type | Touch |
| Built-in display | Yes |
| Sound emission | |
|---|---|
| Power | |
| Power consumption (typical) | 28 W |
| Power consumption (standby) | 8 W |
| Power consumption (off) | 0.2 W |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 1268 mm |
| Package width | 730 mm |
| Package depth | 1530 mm |
| Depth | 505 mm |
| Package height | 655 mm |
| Height | 230 mm |
| Package weight | 45.5 kg |
| Weight | 33 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 730 mm |
| Package depth | 1530 mm |
| Package height | 655 mm |