Only
£806.34
£671.95
- Delivery in 1 - 2 Working Days
- Free Mainland UK Delivery
- Setup & Installation Services
- Free 9 - 5 UK Technical Support
411 In stock
Order by 4.30pm to get delivery from the next working day
For further enquiries or quotation requirements, please feel free to drop us a message.
2.4/5 GHz, Wi-Fi 6, PoE, 1 x 2.5 Gbps, Ethernet
| 5 GHz | Yes |
|---|---|
| 2.4 GHz | Yes |
| SKU | MR44-HW |
| EAN | 0810979017769 |
| Manufacturer | Cisco |
| Availability | Y |
| Product Family | Meraki |
| Data transmission | |
|---|---|
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000,2500 Mbit/s |
| Performance | |
| 2.4 GHz | Yes |
| 5 GHz | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000,2500 Mbit/s |
| MIMO type | Multi User MIMO |
| MIMO | Yes |
| Network | |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| Management features | |
| VLAN support | Yes |
| Features | |
| 2.4 GHz | Yes |
| 5 GHz | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000,2500 Mbit/s |
| MIMO type | Multi User MIMO |
| MIMO | Yes |
| Security | |
| Security algorithms | EAP-TLS, EAP-TTLS, WEP, WPA, WPA2-Enterprise, WPA2-PSK, WPA3 |
| Ports & interfaces | |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| DC-in jack | Yes |
| Power | |
|---|---|
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Design | |
| Placement | Ceiling, Wall |
| Product colour | White |
| Antenna | |
| Antenna type | Internal |
| Technical details | |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 306 mm |
| Depth | 128.4 mm |
| Weight | 739 g |
| Height | 44.3 mm |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
Write Your Own Review
We found other products you might like!
-
Cisco Meraki CW9164I 7490 Mbit/s WhiteOnly £1,185.56 £987.97 -
Cisco Meraki MR78-HW wireless access point 54 Mbit/s WhiteOnly £723.40 £602.83 -
Cisco Meraki CW9166I-MR wireless access point White Power over Ethernet (PoE)Only £1,168.21 £973.51 -
NewCisco Meraki CW9162 White Power over Ethernet (PoE)Only £710.60 £592.17 -
Cisco Meraki MR46E White Power over Ethernet (PoE)Only £1,015.50 £846.25
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
Cisco Meraki MR44 White Power over Eth...
Only
£806.34
£671.95
|
Cisco Catalyst 9115AXE-E Wireless Acce...
Only
£669.54
£557.95
|
Bestseller
Cisco Catalyst 9120AXI-E Wireless Acce...
Only
£1,018.14
£848.45
|
Recommended
Cisco Catalyst 9120AXE-E Wireless Acce...
Only
£1,073.20
£894.33
|
Popular
Cisco Meraki MR46E White Power over Et...
Only
£1,015.50
£846.25
|
New
Cisco Meraki CW9166I-MR wireless acces...
Only
£1,168.21
£973.51
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
MR44-HW
|
C9115AXE-E
|
C9120AXI-E
|
C9120AXE-E
|
MR46E-HW
|
CW9166I-MR
|
| Manufacturer |
Cisco
|
Cisco
|
Cisco
|
Cisco
|
Cisco
|
Cisco
|
| 2.4 GHz |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| 5 GHz |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|





