Only
£440.44
£367.03
- Delivery in 1 - 2 Working Days
- Free Mainland UK Delivery
- Setup & Installation Services
- Free 9 - 5 UK Technical Support
Out of stock
For further enquiries or quotation requirements, please feel free to drop us a message.
32 Gbps Fibre Channel SW SFP+LC
| Interface type | SFP+ |
|---|---|
| Maximum data transfer rate | 32000 Mbit/s |
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| SKU | DS-SFP-FC32G-SW= |
| EAN | 0889728019521 |
| Manufacturer | Cisco |
| Availability | N |
The Cisco 32-Gbps Fibre Channel SFP+ Transceivers provide Fibre Channel connectivity for 8/16/32-Gbps ports on the MDS 9000 Family platform. Two types are available: the Cisco Fibre Channel Shortwave SFP+ (part number DS-SFP-FC32G-SW) and the Cisco Fibre Channel Longwave SFP+ (part number DS-SFP-FC32G-LW). Each offers 8/16/32-Gbps autosensing Fibre Channel connectivity.
| Network | |
|---|---|
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Maximum data transfer rate | 32000 Mbit/s |
| Interface type | SFP+ |
| Technical details | |
| Wavelength | 850 nm |
| Performance | |
| Product colour | Grey |
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Wavelength | 850 nm |
| Maximum data transfer rate | 32000 Mbit/s |
| Interface type | SFP+ |
| Multi-mode fiber (MMF) supported | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85369010 |
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Grey |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Maximum operating temperature | 40 °C |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85369010 |
Write Your Own Review
We found other products you might like!
-
Cisco Meraki MA-SFP-1GB-SX network transceiver module Fiber optic 1000 Mbit/s 850 nmOnly £398.09 £331.74 -
BestsellerHPE Aruba Networking 10G SFP+ LC SR 300m OM3 MMF TransceiverOnly £455.58 £379.65 -
Cisco SFP-10/25G-CSR-S= network transceiver module Fiber optic 25000 Mbit/s 850 nmOnly £526.68 £438.90 -
NewCisco SFP-10G-T-X= network transceiver module Fiber optic 10000 Mbit/s SFP+Only £553.15 £460.96
You may also be interested in
| Product |
Cisco Meraki MA-SFP-1GB-SX network tra...
Only
£398.09
£331.74
|
Popular
Cisco DS-SFP-FC16G-SW= network transce...
Only
£358.50
£298.75
|
Recommended
Cisco 1000BASE- LX/LH SFP Module for G...
Only
£518.78
£432.32
|
Hot Product
Cisco 25GBASE-SR SFP Module for 25-Gig...
Only
£479.32
£399.43
|
Bestseller
HPE Aruba Networking 10G SFP+ LC SR 30...
Only
£455.58
£379.65
|
|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
MA-SFP-1GB-SX
|
DS-SFP-FC16G-SW=
|
GLC-LH-SMD=
|
SFP-25G-SR-S=
|
J9150D
|
| Manufacturer |
Cisco
|
Cisco
|
Cisco
|
Cisco
|
HPE
|
| Interface type |
SFP
|
SFP+
|
SFP
|
SFP28
|
SFP+
|
| Maximum data transfer rate |
1000 Mbit/s
|
16000 Mbit/s
|
1000 Mbit/s
|
25000 Mbit/s
|
10000 Mbit/s
|
| SFP transceiver type |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Fiber optic
|
Fiber optic
|


