Only
£90.25
£75.21
- Delivery in 1 - 2 Working Days
- Free Mainland UK Delivery
- Setup & Installation Services
- Free 9 - 5 UK Technical Support
22 In stock
Order by 4.30pm to get delivery from the next working day
For further enquiries or quotation requirements, please feel free to drop us a message.
1GB SD Card module for Cisco IE 2000 switch series
| Flash card type | SD |
|---|---|
| Capacity | 1 GB |
| SKU | SD-IE-1GB= |
| EAN | 0882658516061 |
| Manufacturer | Cisco |
| Availability | Y |
Information technology professionals rely on Cisco quality to ensure maximum productivity. As the power of applications, processors, memory adapters and storage devices increases, high-end computer users are seeking ways to optimize their system performance. Cisco provides leading solutions, adding new levels of performance, availability, flexibility, and management.
| Memory | |
|---|---|
| Capacity | 1 GB |
| Flash card type | SD |
| Performance | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Features | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Technical details | |
| Plug and Play | Yes |
| Capacity | 1 GB |
| Compatible products | Cisco IE 2000 |
| Harmonized System (HS) code | 85235190 |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Power | |
|---|---|
| Input voltage | 2.7 - 3.6 V |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 2 g |
| Width | 32 mm |
| Depth | 24 mm |
| Height | 2.1 mm |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85235190 |
| Other features | |
| Plug and Play | Yes |
| Compatible products | Cisco IE 2000 |
Write Your Own Review
We found other products you might like!
-
SanDisk SDSQQNR-512G-GN6IA memory card 512 GB MicroSDXC Class 10Only £120.08 £100.07 -
RecommendedSanDisk Extreme PRO 512 GB SDXC Class 10Only £111.78 £93.15 -
PopularSanDisk Ultra 512 GB SDXC UHS-I Class 10Only £77.70 £64.75 -
SanDisk Extreme 256 GB SDXC UHS-I Class 10Only £74.15 £61.79 -
Hot ProductSanDisk Extreme 512 GB MicroSDHC UHS-I Class 10Only £78.48 £65.40 -
BestsellerSanDisk Extreme PRO 512 GB MicroSDXC UHS-I Class 10Only £88.69 £73.91
You may also be interested in
| Product |
New
Cisco 1GB SD
Only
£90.25
£75.21
|
Bestseller
SanDisk Extreme PRO 512 GB MicroSDXC U...
Only
£88.69
£73.91
|
Hot Product
SanDisk Extreme 512 GB MicroSDHC UHS-I...
Only
£78.48
£65.40
|
SanDisk Extreme 256 GB SDXC UHS-I Clas...
Only
£74.15
£61.79
|
Recommended
SanDisk Extreme PRO 512 GB SDXC Class 10
Only
£111.78
£93.15
|
Popular
SanDisk Ultra 512 GB SDXC UHS-I Class 10
Only
£77.70
£64.75
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
SD-IE-1GB=
|
SDSQXCD-512G-GN6MA
|
SDSQXAV-512G-GN6MA
|
SDSDXVV-256G-GNCIN
|
SDSDXXD-512G-GN4IN
|
SDSDUNC-512G-GN6IN
|
| Manufacturer |
Cisco
|
Sandisk
|
Sandisk
|
Sandisk
|
Sandisk
|
Sandisk
|
| Flash card type |
SD
|
MicroSDXC
|
MicroSDHC
|
SDXC
|
SDXC
|
SDXC
|
| Flash memory class |
N/A
|
Class 10
|
Class 10
|
Class 10
|
Class 10
|
Class 10
|
| Capacity |
1GB to 2GB
|
256GB and more
|
256GB and more
|
256GB and more
|
256GB and more
|
256GB and more
|
