- Delivery in 1 - 2 Working Days
- Free Mainland UK Delivery
- Setup & Installation Services
- Free 9 - 5 UK Technical Support
Order by 4.30pm to get delivery from the next working day
For further enquiries or quotation requirements, please feel free to drop us a message.
- Delivers up to 12,000 printed pages
- High quality genuine Brother drum
- Prevents waste, to save time and money
| Capacity | 12000.00 |
|---|---|
| Colour | no color |
| Coverage | 5.00 |
| Brand compatibility | Brother |
| SKU | DR2000 |
| EAN | 4977766630733 |
| Manufacturer | Brother |
| Availability | Y |
Compatible Printers: Brother Fax 2820 ML, Brother HL-2040 N, Brother HL-2040 R, Lenovo M 7130, Brother Fax 2920 ML, Brother HL-2030 R, Lenovo M 3020, Lenovo M 7120, Brother HL-2070 NR, Lenovo M 3120, Brother HL-2040, Brother DCP-7010 L, Lenovo LJ 2050 N, Brother MFC-7240, Brother HL-2020, Brother Fax 2825 ML, Brother MFC-7420, Brother HL-2032 DN, Brother MFC-7290, Brother DCP-7025, Lenovo LJ 2000 Series, Brother Fax 2820 Series, Brother MFC-7820, Brother MFC-7225 N, Brother DCP-7020, Brother Fax 2920, Brother Fax 2920 P, Lenovo LJ 2000, Brother MFC-7220, Brother Fax 2825, Brother HL-2030, Lenovo M 3220, Brother HL-2050, Brother Fax 2920 Series, Brother MFC-7820 N, Brother HL-2032, Lenovo M 7030, Brother MFC-7220 N, Brother Fax 2820, Brother MFC-7420 N, Brother HL-2040 Series, Lenovo M 7020, Brother DCP-7010, Brother HL-2070 N, Brother Fax 2820 P
| Features | |
|---|---|
| Type | Original |
| Multipack | No |
| Brand compatibility | Brother |
| Page yield | 12000 pages |
| Print technology | Laser printing |
| Country of origin | China |
| Product colour | Black |
| Compatibility | Brother DCP-7010 / DCP-7010L / FAX-2820 / HL-2030 / FAX-2920 / DCP-7025 / HL-2040 / HL-2070N / MFC-7225N / MFC-7420 / MFC-7820N |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Products per pallet | 180 pc(s) |
| Layers per pallet | 12 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 60 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
| Width | 207 mm |
| Depth | 110 mm |
| Height | 355 mm |
| Weight | 449 g |
| Package width | 240 mm |
| Package depth | 160 mm |
| Package height | 60 mm |
| Package weight | 161 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 240 mm |
| Package depth | 160 mm |
| Package height | 60 mm |
| Package weight | 161 g |
| Technical details | |
| Page yield | 12000 pages |
| Print technology | Laser printing |
| Country of origin | China |
| Product colour | Black |
| Products per pallet | 180 pc(s) |
| Layers per pallet | 12 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 60 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet type | 1200 x 1000 mm |
| Logistics data | |
| Pallet gross height | 17.7 cm |
| Pallet gross weight | 174 kg |
| Master (outer) cases per pallet layer | 5 pc(s) |
| Products per pallet | 180 pc(s) |
| Layers per pallet | 12 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 60 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
-
OKI 44844476 Drum kit black, 30K pages ISO/IEC 19798 for OKI ES 8473Only £106.90 £89.08 -
OKI 09006134 Drum kit yellow, 50K pages ISO/IEC 19752 for OKI C 650Only £112.74 £93.95 -
NewOKI 46507308 Drum kit black, 30K pages for OKI C 612Only £78.58 £65.48 -
OKI 09006131 Drum kit black, 50K pages for OKI C 650Only £112.74 £93.95 -
OKI 09006132 Drum kit cyan, 50K pages for OKI C 650Only £112.74 £93.95 -
OKI 46507413 Drum kit yellow, 30K pages for OKI C 712Only £100.85 £84.04 -
OKI 09006133 Drum kit magenta, 50K pages ISO/IEC 19752 for OKI C 650Only £112.74 £93.95 -
Brother DR-4000 Drum kit, 30K pages/5% for Brother HL-6050Only £105.64 £88.03 -
Brother DR-241CL Drum kit Bk,C,M,Y, 4x15K pages Pack=4 for Brother HL-3140/3142Only £102.70 £85.58 -
Samsung MLT-R706/SEE/R706 Drum kit, 450K pages for Samsung K 7400Only £102.61 £85.51 -
Brother DR-2510 Drum kit, 15K pages for Brother HL-L 2400/2865Only £80.17 £66.81 -
Brother DR-2100 Drum kit, 12K pages ISO/IEC 19752 for Brother HL-2140Only £78.19 £65.16 -
Hot ProductHP W1120A/120A Drum kit, 16K pages ISO/IEC 19798 for HP Color Laser 150Only £114.17 £95.14 -
PopularBrother DR-2200 Drum kit, 12K pages for Brother Fax 2840/HL-2130/HL-2240Only £68.34 £56.95 -
Brother DR-2300 Drum kit, 12K pages for Brother HL-L 2300Only £71.28 £59.40 -
BestsellerBrother DR-2400 Drum kit, 12K pages for Brother HL-L 2310Only £69.19 £57.66
You may also be interested in
| Product |
Brother DR-2000 Drum kit, 12K pages/5%...
Only
£84.84
£70.70
|
Hot Product
Brother DR-241CL Drum kit Bk,C,M,Y, 4x...
Only
£102.70
£85.58
|
Brother DR-4000 Drum kit, 30K pages/5%...
Only
£105.64
£88.03
|
Popular
Brother DR-2200 Drum kit, 12K pages fo...
Only
£68.34
£56.95
|
Recommended
Brother DR-2100 Drum kit, 12K pages IS...
Only
£78.19
£65.16
|
Bestseller
Brother DR-2300 Drum kit, 12K pages fo...
Only
£71.28
£59.40
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
DR2000
|
DR241CL
|
DR4000
|
DR2200
|
DR2100
|
DR2300
|
| Manufacturer |
Brother
|
Brother
|
Brother
|
Brother
|
Brother
|
Brother
|
| Type |
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
| Brand compatibility |
Brother
|
N/A
|
Brother
|
N/A
|
N/A
|
Brother
|
| Multipack |
N
|
N/A
|
N
|
N/A
|
N/A
|
N
|



