Only
£191.77
£159.81
- Delivery in 1 - 2 Working Days
- Free Mainland UK Delivery
- Setup & Installation Services
- Free 9 - 5 UK Technical Support
4 In stock
Order by 4.30pm to get delivery from the next working day
For further enquiries or quotation requirements, please feel free to drop us a message.
Mid Tower, ATX Micro-ATX Mini-ITX, 4 x 2.5"/3.5" Combo Bay, 11.9 Kg, white
- Boundless Panoramic Design
- Seamless view unobstructed by a front pillar
- Dual-Chamber Chassis
- Independent cooling zones for the CPU and graphics cards
- Custom ARGB Lighting Kit
- Available for purchase
- Four Pre-Installed ARGB Fans
- Three reverse fans and one standard fan for optimal airflow
| SKU | 90DC0093-B19010 |
|---|---|
| EAN | 4711387696620 |
| Manufacturer | ASUS |
| Availability | Y |
BOUNDLESS PANORAMIC VIEW
Experience a seamless view unobstructed by a front pillar, within a chassis still rated to support up to 30kg of weight on top.
Four Pre-installed ARGB Fans
OPTIMAL AIRFLOW, VIBRANT LIGHTING
Three reverse blade ARGB fans and one standard ARGB fan optimize airflow and exhaust for balanced cooling performance with vibrant lighting effects.
CUSTOM ARGB LIGHTING KIT*
The TUF Gaming ARGB Lighting Kit for GT502 Horizon Series provides spectacular effects and vivid illumination of your system. Customize your upper and bottom LED outer frame with a 3-pin ARGB connector to make your PC build stunning
Experience a seamless view unobstructed by a front pillar, within a chassis still rated to support up to 30kg of weight on top.
Four Pre-installed ARGB Fans
OPTIMAL AIRFLOW, VIBRANT LIGHTING
Three reverse blade ARGB fans and one standard ARGB fan optimize airflow and exhaust for balanced cooling performance with vibrant lighting effects.
CUSTOM ARGB LIGHTING KIT*
The TUF Gaming ARGB Lighting Kit for GT502 Horizon Series provides spectacular effects and vivid illumination of your system. Customize your upper and bottom LED outer frame with a 3-pin ARGB connector to make your PC build stunning
| Technical details | |
|---|---|
| Number of 5.25" bays | 0 |
| Number of 3.5" bays | 4 |
| Number of 2.5" bays | 4 |
| Supported motherboard form factors | ATX, micro ATX, Mini-ITX |
| Supported HDD sizes | 2.5,3.5" |
| Suitable for | Gaming |
| Side window | Yes |
| Product colour | White |
| Number of expansion slots | 8 |
| Maximum CPU cooler height | 16.3 cm |
| Maximum graphics card length | 40 cm |
| Maximum PSU length | 20 cm |
| Type | PC |
| Form factor | Midi Tower |
| Indication | |
| Illumination | Yes |
| Design | |
| Anti-dust filter | Yes |
| Number of 5.25" bays | 0 |
| Number of 3.5" bays | 4 |
| Number of 2.5" bays | 4 |
| Supported motherboard form factors | ATX, micro ATX, Mini-ITX |
| Suitable for | Gaming |
| Side window | Yes |
| Illumination | Yes |
| Product colour | White |
| Number of expansion slots | 8 |
| Maximum CPU cooler height | 16.3 cm |
| Maximum graphics card length | 40 cm |
| Maximum PSU length | 20 cm |
| Type | PC |
| Form factor | Midi Tower |
| Tempered glass panel(s) | Yes |
| RGB control button | Yes |
| Power supply | |
| Power supply included | No |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB 3.2 Gen 2x2 Type-C ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| Cooling | |
| Rear radiator sizes supported | 120 mm |
| Top radiator sizes supported | 120,140,240,280,360 mm |
| Side fans installed | 3x 120 mm |
| Rear fans installed | 1x 120 mm |
| Number of rear fans supported (max) | 1 |
| Rear fans diameters supported | 120 mm |
| Top fans installed | 3x 120 mm |
| Number of top fans supported (max) | 3 |
| Top fans diameters supported | 120,140 mm |
| Liquid cooling capability | Yes |
| Storage | |
| Supported HDD sizes | 2.5,3.5" |
| Weight & dimensions | |
| Width | 285 mm |
| Depth | 450 mm |
| Height | 446 mm |
| Weight | 11.9 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 380 mm |
| Package height | 557 mm |
| Package depth | 525 mm |
| Package weight | 14 kg |
Write Your Own Review
We found other products you might like!
-
ASUS TUF Gaming GT302 ARGB Midi Tower BlackOnly £160.66 £133.88 -
PopularASUS TUF Gaming GT302 ARGB Midi Tower WhiteOnly £171.04 £142.53 -
Corsair 5000T Midi Tower WhiteOnly £165.13 £137.61 -
Corsair 4500X LX-R RGB Tempered Glass Mid-Tower, White Midi TowerOnly £197.23 £164.36 -
ASUS ProArt PA602 Wood Edition – Metal Panel Midi Tower BlackOnly £259.13 £215.94 -
Corsair iCUE LINK 5000T LX RGB Midi Tower BlackOnly £256.87 £214.06 -
Corsair AIR 5400 RS-R ARGB Midi Tower BlackOnly £220.16 £183.47 -
Corsair CC-9011286-WW computer case Midi Tower Black, WalnutOnly £156.00 £130.00 -
Corsair Midi Tower 3500X LXR LINK TG WhiteOnly £155.96 £129.97 -
Corsair 2500X RGB Micro Tower WhiteOnly £173.42 £144.52 -
Corsair AIR 5400 RS-R ARGB Midi Tower WhiteOnly £220.16 £183.47 -
ASUS TUF Gaming GT502 PLUS Midi Tower BlackOnly £176.21 £146.84 -
ASUS ProArt PA602 Midi Tower BlackOnly £248.77 £207.31 -
Corsair AIR 5400 LX-R RGB iCUE LINK Midi Tower WhiteOnly £261.46 £217.88 -
Corsair FRAME 4000D LCD RS ARGB Midi Tower WhiteOnly £277.31 £231.09 -
RecommendedCorsair FRAME 4000D LCD RS ARGB Midi Tower BlackOnly £277.31 £231.09 -
Corsair AIR 5400 LX-R RGB iCUE LINK Midi Tower BlackOnly £261.46 £217.88 -
Corsair Midi Tower 3500X LXR LINK TG BlackOnly £155.96 £129.97 -
Corsair 4500X RS-R ARGB Tempered Glass Mid-Tower, White Midi TowerOnly £155.96 £129.97 -
Corsair 2500X RGB Micro Tower BlackOnly £173.42 £144.52 -
BestsellerCorsair 4500X LX-R RGB Tempered Glass Mid-Tower, Black Midi TowerOnly £197.23 £164.36 -
Hot ProductCorsair iCUE 5000X RGB Midi Tower WhiteOnly £173.42 £144.52
You may also be interested in
| Product |
Recommended
ASUS TUF GAMING GT502 Horizon TG ARGB...
Only
£191.77
£159.81
|
Hot Product
Corsair iCUE 5000X RGB Midi Tower White
Only
£173.42
£144.52
|
Popular
ASUS ProArt PA602 Midi Tower Black
Only
£248.77
£207.31
|
Corsair 2500X RGB Micro Tower White
Only
£173.42
£144.52
|
Bestseller
Corsair 2500X RGB Micro Tower Black
Only
£173.42
£144.52
|
ASUS TUF Gaming GT502 PLUS Midi Tower...
Only
£176.21
£146.84
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
90DC0093-B19010
|
CC-9011213-WW
|
90DC00J0-B09000
|
CC-9011268-WW
|
CC-9011267-WW
|
90DC0090-B19010
|
| Manufacturer |
ASUS
|
Corsair
|
ASUS
|
Corsair
|
Corsair
|
ASUS
|
| Form factor |
Midi Tower
|
Midi Tower
|
Midi Tower
|
Micro Tower
|
Micro Tower
|
Midi Tower
|
| Type |
PC
|
PC
|
PC
|
PC
|
PC
|
PC
|
| Product colour |
White
|
White
|
Black
|
White
|
Black
|
Black
|
| USB 2.0 ports quantity |
N/A
|
N/A
|
2
|
0
|
0
|
N/A
|
| Supported motherboard form factors |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
ATX
|
ATX
|
N/A
|
| Power supply included |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N/A
|
| Number of 3.5" bays |
4 to 5
|
2 to 3
|
4 to 5
|
N/A
|
2 to 3
|
4 to 5
|
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity |
2
|
2
|
2
|
2
|
2
|
2
|
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity |
N/A
|
1
|
0
|
1
|
1
|
N/A
|
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity |
N/A
|
N/A
|
0
|
0
|
0
|
N/A
|
