Only
£79.38
£66.15
- Delivery in 1 - 2 Working Days
- Free Mainland UK Delivery
- Setup & Installation Services
- Free 9 - 5 UK Technical Support
Out of stock
For further enquiries or quotation requirements, please feel free to drop us a message.
USB, 19000 dpi, 89 g, 400 IPS, 1000 Hz, black
- Specially tuned ROG 19,000 dpi, 400 ips optical sensor and 1000 Hz polling rate
- Revolutionary zero click latency for real time reaction
- Classic asymmetrical right-handed mouse weighing 79 g
- World’s first Push-Fit Switch Socket II is compatible with mechanical switches and Omron Optical Micro Switches to vary click resistance and extend the lifespan of the mouse
- ROG Micro Switches for consistent click resistance and 70-million-click lifespan
- Laser-engraved ROG side aesthetic with RGB illumination
- ROG Paracord and 100% PTFE rounded-edge mouse feet for a swift and smooth glide
- Pivoted button mechanism offers rapid response and accurate performance with a clean, tactile feel
- DPI On-The-Scroll for effortless accuracy adjustments
- Exclusive Armoury Crate software for easy and intuitive configuration
| Device interface | USB Type-A |
|---|---|
| Buttons quantity | 9 |
| Movement detection technology | Optical |
| Scroll type | Wheel |
| SKU | 90MP0270-BMUA00 |
| EAN | 4718017966450 |
| Manufacturer | ASUS |
| Availability | N |
| Product Family | ROG |
Classic asymmetrical gaming mouse with specially tuned 19,000 dpi sensor, exclusive Push-Fit Switch Socket II, zero click latency, laser-engraved ROG side aesthetic, ROG Omni Mouse Feet, ROG Paracord and Aura Sync RGB lighting
| Mouse | |
|---|---|
| Acceleration (max) | 50 G |
| Buttons durability (million clicks) | 70 |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Purpose | Gaming |
| Movement resolution | 19000 DPI |
| Scrolling directions | Vertical |
| Scroll type | Wheel |
| Polling rate | 1000 Hz |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Movement detection technology | Optical |
| Buttons quantity | 9 |
| Device interface | USB Type-A |
| Mouse tracking speed | 400 ips |
| Input device | |
| Acceleration (max) | 50 G |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Purpose | Gaming |
| Movement resolution | 19000 DPI |
| Scrolling directions | Vertical |
| Scroll type | Wheel |
| Polling rate | 1000 Hz |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Movement detection technology | Optical |
| Buttons quantity | 9 |
| Device interface | USB Type-A |
| Ports & interfaces | |
| Cable length | 2 m |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Form factor | Right-hand |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Illumination | Yes |
| Technical details | |
| Weight | 89 g |
| Product colour | Black |
| Form factor | Right-hand |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Scrolling directions | Vertical |
| Polling rate | 1000 Hz |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Illumination | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 84716070 |
| Ergonomics | |
| Buttons durability (million clicks) | 70 |
| Cable length | 2 m |
| Power | |
|---|---|
| Power source | Cable |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 IOT Core, Windows 10 IoT Enterprise, Windows 10 Pro, Windows 10 x64 |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 IOT Core, Windows 10 IoT Enterprise, Windows 10 Pro, Windows 10 x64 |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 89 g |
| Width | 123 mm |
| Depth | 68 mm |
| Height | 44 mm |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84716070 |
| Other features | |
| Weight | 89 g |
| Polling rate | 1000 Hz |
Write Your Own Review
We found other products you might like!
-
NewLogitech MX Anywhere 3SOnly £88.64 £73.87 -
Fellowes 9894501 mouse Office Ambidextrous RF Wireless Laser 1200 DPIOnly £101.65 £84.71 -
3Dconnexion CadMouse Compact mouse Office Right-hand USB Type-A OpticalOnly £87.07 £72.56 -
Logitech Lift Vertical Ergonomic MouseOnly £68.93 £57.44 -
Microsoft Surface Arc mouse Travel Ambidextrous Bluetooth BlueTrack 1000 DPIOnly £86.42 £72.02 -
Logitech MX Anywhere 3SOnly £88.64 £73.87 -
Logitech Lift Vertical Ergonomic MouseOnly £68.93 £57.44 -
Fellowes Ambidextrous Vertical Mouse - Small WirelessOnly £99.73 £83.11 -
Logitech G G502 X Gaming MouseOnly £78.79 £65.66 -
Fellowes 9894701 mouse Office Ambidextrous RF Wireless Laser 1200 DPIOnly £99.73 £83.11 -
Logitech G G502 HERO High Performance Gaming MouseOnly £78.79 £65.66 -
3Dconnexion CadMouse Pro mouse Office Right-hand USB Type-A OpticalOnly £109.15 £90.96 -
3Dconnexion CadMouse Compact Wireless (USB-C)Only £72.36 £60.30 -
Logitech Lift Left Vertical Ergonomic MouseOnly £68.93 £57.44 -
Microsoft Surface Arc mouse Travel Ambidextrous Bluetooth BlueTrack 1800 DPIOnly £86.42 £72.02 -
Logitech G Hyperion FuryOnly £76.20 £63.50 -
Hot ProductLogitech Lift Vertical Ergonomic MouseOnly £68.93 £57.44 -
Kensington Expert Mouse Wireless TrackballOnly £109.56 £91.30 -
PopularKensington Expert Mouse Wired TrackballOnly £96.26 £80.22 -
RecommendedLogitech M720 Triathlon MouseOnly £68.02 £56.68 -
BestsellerApple Magic mouse Office Ambidextrous BluetoothOnly £73.00 £60.83
You may also be interested in
| Product |
Popular
Kensington Expert Mouse Wired Trackball
Only
£96.26
£80.22
|
Logitech G Hyperion Fury
Only
£76.20
£63.50
|
Kensington Expert Mouse Wireless Track...
Only
£109.56
£91.30
|
Recommended
Logitech M720 Triathlon Mouse
Only
£68.02
£56.68
|
Microsoft Surface Arc mouse Travel Amb...
Only
£86.42
£72.02
|
|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
64325
|
910-004068
|
K72359WW
|
910-004791
|
FHD-00002
|
| Manufacturer |
Kensington
|
Logitech
|
Kensington
|
Logitech
|
Microsoft
|
| Buttons quantity |
4
|
8
|
4
|
8
|
2
|
| Movement detection technology |
Optical
|
N/A
|
Optical
|
Optical
|
BlueTrack
|
| Purpose |
office
|
gaming
|
office
|
office
|
Travel
|
| Device interface |
USB Type-A
|
USB Type-A
|
RF Wireless + Bluetooth
|
RF Wireless + Bluetooth
|
Bluetooth
|
| Scroll type |
Ring
|
Wheel
|
Ring
|
Wheel
|
Touch
|
| Connectivity technology |
Wired
|
N/A
|
Wireless
|
N/A
|
N/A
|



