90MP03EC-BKEA10
  • Free 9 - 5 UK Technical Support
233 In stock
Order by 4.30pm to get delivery from the next working day
USB 2.0/Bluetooth 5.1/RF 2.4GHz, RGB, 1000Hz, Windows 11/macOS, 595g
  • Compact and slim design: 65% keyboard in a 60% frame with a 26.5 mm profile masterfully incorporates arrow and navigation keys
  • Tri-mode connection: Connect via Bluetooth® (up to three devices simultaneously), 2.4 GHz with ROG SpeedNova wireless technology, or wired USB
  • ROG Omni Receiver: Wirelessly connect to multiple supported devices via a single receiver
  • Protective cover: Enjoy on-the-go protection and guard against dust
  • MacOS support: Easily toggle between Windows and MacOS modes
More Information
Device interface USB + RF Wireless + Bluetooth
Mouse included Yes
Connectivity technology Wired & Wireless
Backlight Yes
SKU 90MP03EC-BKEA10
EAN 4711387334249
Manufacturer ASUS
Availability Y
Compact Elegance
Gaming Brilliance
Compact & Slim
Measuring just 306 mm in length, ROG Falchion RX Low Profile masterfully incorporates a 65% layout into a 60% frame. Its 26.5 mm slim profile and compact dimensions free up desktop space for your mousing hand.
ROG RX Low-Profile Optical Switch
LINEAR & SWIFT
ROG RX Red Low-Profile Switches provide a 1.0 mm actuation point for fast input. Initial actuation force is optimized to 40 gf to prevent accidental keystrokes, and it extends to 55 gf for perfect rebound feedback. As a result, keystrokes are instantaneous and have a smooth and linear feel.
CLICKY & SPEEDY
ROG RX Blue Low-Profile Switches feature a 1.5 mm actuation point, and an enthusiast-preferred 55 gf tactile force — all to provide firm and superb feedback with each keystroke.
Versatile Tri-Mode Connection
ROG SpeedNova wireless technology offers up to 430+ hours of stable, uninterrupted near-zero-latency gameplay in 2.4 GHz RF mode (RGB off). Alternatively, you can use Bluetooth mode to connect up to three devices at the same time, or charge and play simultaneously in wired USB mode.
ROG Omni Receiver
ROG UV-Coated ABS Keycaps
Integrated Sound Dampening
Ergonomic Design
Keyboard
Keyboard key switchOptical key switch
RolloverN-key rollover
Polling rate1000 Hz
Frequency band2.4 GHz
Recommended usageGaming
Keyboard styleStraight
Keyboard form factor65%
Windows keysYes
Pointing deviceNo
Numeric keypadNo
Ports & interfaces
Frequency band2.4 GHz
Design
Backlight typeRGB LED
Anti-ghostingYes
Product colourWhite
Keyboard styleStraight
BacklightYes
Backlight colourMulticolour
Technical details
Product colourWhite
Backlight colourMulticolour
Windows keysYes
Numeric keypadNo
Number of products included1 pc(s)
Ergonomics
Anti-ghostingYes
Features
Power
Power source typeBattery, USB
Mouse
Mouse includedYes
System requirements
Windows operating systems supportedWindows 11
Weight & dimensions
Keyboard weight595 g
Keyboard dimensions (WxDxH)306 x 110 x 26.5 mm