Only
£3,786.60
£3,155.50
- Delivery in 1 - 2 Working Days
- Free Mainland UK Delivery
- Setup & Installation Services
- Free 9 - 5 UK Technical Support
6 In stock
Order by 4.30pm to get delivery from the next working day
For further enquiries or quotation requirements, please feel free to drop us a message.
48 cores, 96 threads, 2.3 GHz base frequency, 3.6 GHz boost frequency, 256MB L3 cache, 225W TDP
| Processor socket | Socket SP3 |
|---|---|
| Processor cores | 48 |
| Processor family | AMD EPYC |
| SKU | 100-000000326 |
| EAN | 5054444527994 |
| Manufacturer | AMD |
| Availability | Y |
| Product Family | EPYC |
| Processor | |
|---|---|
| Processor generation | AMD EPYC 7003 Series |
| Processor base frequency | 2.3 GHz |
| Processor manufacturer | AMD |
| Thermal Design Power (TDP) | 225 W |
| Processor cache | 256 MB |
| Processor model | 7643 |
| Processor threads | 96 |
| Processor boost frequency | 3.6 GHz |
| Component for | Server/workstation |
| Processor family | AMD EPYC |
| Processor cores | 48 |
| Processor socket | Socket SP3 |
| Configurable TDP-up | 240 W |
| Processor cache type | L3 |
| Memory | |
| Memory types supported by processor | DDR4-SDRAM |
| Memory clock speeds supported by processor | 3200 MHz |
| Memory channels | Octa-channel |
| Memory bandwidth (max) | 204.8 GB/s |
| Power | |
| Thermal Design Power (TDP) | 225 W |
| Technical details | |
|---|---|
| PCI Express slots version | 4.0 |
| Thermal Design Power (TDP) | 225 W |
| Market segment | Server |
| Configurable TDP-up | 240 W |
| Processor cache type | L3 |
| Features | |
| Maximum number of PCI Express lanes | 128 |
| Thermal Design Power (TDP) | 225 W |
| PCI Express slots version | 4.0 |
| Market segment | Server |
| Harmonized System (HS) code | 85423119 |
| Processor special features | |
| Configurable TDP-up | 240 W |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85423119 |
Write Your Own Review
We found other products you might like!
-
Hot ProductAMD Ryzen Threadripper PRO 9975WX processor 4 GHz 128 MB L3 TrayOnly £3,870.05 £3,225.04 -
RecommendedAMD Ryzen Threadripper PRO 9975WX processor 4 GHz 128 MB L3 BoxOnly £3,870.05 £3,225.04 -
PopularAMD Ryzen Threadripper PRO 5975WX processor 3.6 GHz 128 MB L3 BoxOnly £3,065.66 £2,554.72 -
BestsellerAMD Ryzen Threadripper 7980X processor 3.2 GHz 256 MB L3 BoxOnly £5,105.81 £4,254.84 -
AMD EPYC 9554P processor 3.1 GHz 256 MB L3Only £5,264.56 £4,387.13 -
AMD EPYC 9374F processor 3.85 GHz 256 MB L3Only £3,831.64 £3,193.03
You may also be interested in
| Product |
AMD EPYC 7643 processor 2.3 GHz 256 MB...
Only
£3,786.60
£3,155.50
|
Popular
AMD Ryzen Threadripper PRO 5975WX proc...
Only
£3,065.66
£2,554.72
|
Recommended
AMD EPYC 9554P processor 3.1 GHz 256 M...
Only
£5,264.56
£4,387.13
|
AMD EPYC 9374F processor 3.85 GHz 256...
Only
£3,831.64
£3,193.03
|
Bestseller
AMD Ryzen Threadripper 7980X processor...
Only
£5,105.81
£4,254.84
|
Hot Product
AMD Ryzen Threadripper PRO 9975WX proc...
Only
£3,870.05
£3,225.04
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
100-000000326
|
100-100000445WOF
|
100-000000804
|
100-000000792
|
100-100001350WOF
|
100-000000723
|
| Manufacturer |
AMD
|
AMD
|
AMD
|
AMD
|
AMD
|
AMD
|
| Processor lithography |
N/A
|
up to 22nm
|
N/A
|
N/A
|
up to 22nm
|
N/A
|
| Processor family |
AMD EPYC
|
AMD Ryzen Threadripper PRO
|
AMD EPYC
|
AMD EPYC
|
AMD Ryzen Threadripper
|
AMD Ryzen Threadripper PRO
|
| Processor socket |
Socket SP3
|
Socket sWRX8
|
Socket SP5
|
Socket SP5
|
Socket sTR5
|
Socket sTR5
|
| Processor cores |
48
|
32
|
64
|
64
|
64
|
32
|
| On-board graphics card |
N/A
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Discrete graphics card |
N/A
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Cooler included |
N/A
|
N
|
N/A
|
N/A
|
N
|
N
|
| Package type |
N/A
|
Box
|
N/A
|
N/A
|
Box
|
Tray
|
